Bezpečnost telmisartanu v monoterapii a v kombinaci s hydrochlorothiazidem: metaanalýza 50 studií

Bezpečnost telmisartanu v monoterapii a v kombinaci s hydrochlorothiazidem: metaanalýza 50 studií Sartany (blokátory AT1 receptorů pro angiotenzin II) mají pevné místo v terapii hypertenze. Užívají se jak v monoterapii, tak v kombinaci, například s diuretiky. Protože léčba hypertenze bývá dlouhodobá, je důležitá bezpečnost používaných léčiv. V časopise Blood Pressure byla publikována metaanalýza 50 studií zaměřených na bezpečnost podávání telmisartanu v monoterapii a v kombinaci s hydrochlorothiazidem.

Telmisartan je kompetitivní antagonista angiotenzinu II na AT1-receptorech; snižuje krevní tlak účinkem na systém renin-angiotenzin-aldosteron.  Vytěsňuje angiotenzin II z jeho vazebného místa na receptoru AT1, který odpovídá za hypertenzní působení angiotenzinu II a tím inhibuje zvýšení krevního tlaku vyvolané angiotenzinem II.  Inhibiční účinek přetrvává déle než 24 hodin. Plazmatické hladiny aldosteronu se podáváním telmisartanu snižují. U pacientů s hypertenzí snižuje telmisartan jak systolický, tak i diastolický krevní tlak bez ovlivnění tepové frekvence.

Hydrochlorothiazid je thiazidové diuretikum, působící diureticky a antihypertenzivně především snížením reabsorpce natria a chloridů v distální části nefronu. Kombinace telmisartanu a hydrochlorothiazidu má aditivní antihypertenzní účinek.

Na výskyt nežádoucích účinků telmisartanu a jeho kombinace s hydrochlorothiazidem se zaměřili autoři uvedené metaanalýzy, do které bylo zařazeno 30 dvojitě slepých a 20 otevřených studií - tedy celkem 50 klinických studií, do kterých bylo zařazeno více než 16000 pacientů, kteří užívali telmisartan jako monoterapii v dávce 10-160 mg, nebo kombinaci telmisartanu (v dávce 10-160 mg) a hydrochlorothioazidu (v dávce 6,25-25 mg), nebo placebo. Byla sledována incidence nežádoucích účinků.

Analýza výsledků jednotlivých studií ukázala, že nežádoucí účinky se ve dvojitě zaslepených studiích objevily ve skupině placeba u 2,73 pacientů/rok; ve skupině monoterapie temisartanem u 2,03 pacientů ročně a při léčbě kombinací telmisartan plus hydrochlorothiazid u 2,0 pacientů/rok. V otevřených studiích byl výskyt nežádoucích účinků následující: při monoterapii telmisartanem v průměru u 0,65 pacientů/rok a při kombinaci telmisartan plus hydrochlorothiazid u 0,70 pacientů/rok.

Mezi nejčastější  vedlejší účinky patřily závratě a bolesti hlavy. Jejich výskyt se mezi jednotlivými skupinami statisticky nelišil. Hyperurikémie a hypokalémie spojená s léčbou se vyskytla u méně než 0,1% pacientů, léčených kombinací telmisartan plus hydrochlorothiazid. Pokud jde o přerušení léčby pro nežádoucí příznaky, došlo k ní u 4,6% případů (placebo), 4,5% (telmisartan), 4,7% (kombinace telmisartan a hydrochlorothiazid). Rozdíly mezi skupinami nebyly významné.

Autoři metaanalýzy na závěr metaanalýzy konstatují, že výskyt nežádoucích účinků se při léčbě telmisartanem v monoterapii nebo kombinaci s hydrochlorothiazidem neliší od placeba a že jde o velmi dobře tolerovanou, bezpečnou léčbu u pacientů v širokém věkovém rozmezí.

V ČR jsou registrovány tyto přípravky s obsahem telmisartanu: monokomponentní - Micardis, Pritor, Kinzalmono; kombinace telmisartan+hydrochlorothiazid - MicardisPlus, PritorPlus, Kinzalkombi.
-----

Schumacher  H, Mancia G. The safety profile of telmisartan as monotherapy or combined with hydrochlorothiazide: A retrospective analysis of 50 studies.  Blood Pressure 2008;17:32-40.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.