Bakol: profil doplňku stravy

Bakol: profil doplňku stravy kombinovaný přípravek s fytosteroly a vitaminem E

Úvod

Kardiovaskulární onemocnění jsou v civilizovaném světě stále hlavní příčinou smrti. Nejzávažnější nebezpečí představuje ischemická choroba srdeční (ICHS), pro jejíž vznik je nejrizikovějším faktorem ateroskleróza. Rozsáhlé studie prokázaly, jaký význam má pro rozvoj aterosklerózy zvýšená plazmatická koncentrace LDL-cholesterolu. Bylo dokázáno, že léčba zaměřená na normalizaci cholesterolémie u pacientů s diagnostikovanou ICHS vede ke snížení rizika vzniku koronárních příhod a kardiovaskulární mortality až o jednu třetinu. Význam této sekundární prevence je obecně uznáván.
Neméně důležitá je ovšem primární prevence, tedy snaha o zabránění vzniku ICHS u rozsáhlých skupin osob, které zatím problémy s koronárními cévami neměly, ale je u nich přítomen některý z rizikových faktorů aterosklerózy. Víme, že základním rizikovým faktorem je zvýšená koncentrace cholesterolu, resp. frakce obsažené v částicích lipoproteinů s nízkou hustotou (low-density lipoprotein - LDL). V přítomnosti dalších rizikových faktorů (např. kouření, obezity, diabetes mellitus, hypertenze, výskytu ICHS v rodině) představuje významné nebezpečí nejen vysoká, ale i středně a mírně zvýšená koncentrace cholesterolu. V takových případech vyžaduje primární prevence ICHS snížení koncentrace LDL-cholesterolu i úpravu dalších rizikových faktorů. U pacientů s vysokým rizikem (3 a více rizikových faktorů) se považuje za indikované podávání hypolipidemik, u pacientů se středním a nižším rizikem se doporučují tzv. nemedikamentózní postupy. K těmto postupům snižujícím riziko vzniku aterosklerózy patří například redukce tělesné hmotnosti, snížení příjmu cholesterolu a suplementace vitaminů s antioxidačními účinky.
K omezení dodávky cholesterolu do organismu přispívají fytosteroly, které snižují vstřebávání cholesterolu mechanismem kompetice s cholesterolem obsaženým v potravě. Dalším osvědčeným prostředkem primární prevence aterosklerózy je podávání vitaminu E, který svým antioxidačním působením chrání cévní endotel, a snižuje tak riziko vzniku ateromového plátu. Fytosteroly a vitamin E jsou obsaženy ve volně prodejném přípravku Bakol (Arkopharma), který je nyní dostupný na našem trhu.

Charakteristika

Přípravek Bakol obsahuje přírodní fytosteroly ve formě koncentrátu rostlinných olejů a vitamin E (alfa-tokoferol). Podávání fytosterolů (rostliných sterolů) patří mezi osvědčené postupy pro snížení dodávky cholesterolu do organismu a tím i snížení plazmatické koncentrace LDL-cholesterolu. Mechanismus jejich účinku spočívá v tom, že po perorální aplikaci dochází ve střevě k interferenci mezi vstřebáváním molekul fytosterolů (a jejich derivátů fytostanolů) a absorpcí molekul cholesterolu obsaženého v potravě. Snížená absorpce cholesterolu vede ke snížení obratu cholesterolu v játrech a snížení plazmatické koncentrace LDL-cholesterolu. Kompenzatorně dochází ke zvýšení počtu receptorů pro LDL-cholesterol ve tkáních, které vede k dalšímu snížení koncentrace LDL-cholesterolu v plazmě.
Preventivní role vitaminu E spočívá především v antioxidačních vlastnostech, tj. v ochraně organismu před působením volných kyslíkových radikálů. Volné kyslíkové radikály hrají významnou úlohu v řadě patologických procesů, jako je aterogeneze, endotelová dysfunkce, rozvoj diabetes mellitus, ale i kancerogeneze. Vitamin E zachycuje tyto radikály a blokuje jejich šíření. K tomuto pochodu dochází in vivo na lipidových strukturách, jako jsou buněčné membrány. To platí i pro buňky cévního endotelu. Dalším mechanismem působení vitaminu E je blokování tvorby tzv. pěnových buněk. Významným prvkem v procesu aterogeneze je totiž skutečnost, že oxidované částice LDL nejsou buňkami rozpoznány a metabolizovány (na rozdíl od neoxidovaných částic), ale jsou pohlceny makrofágy, které se tím změní na pěnové buňky. Ty pak přilnou na cévní stěnu a zahájí tvorbu ateromového plátu. Tomuto procesu zabraňuje vitamin E tím, že svým antioxidačním působením na částice LDL znemožňuje jejich oxidaci, čímž brání také vzniku pěnových buněk. Vitamin E má navíc významné antiagregační účinky, a působí tak proti vzniku trombů v koronárních tepnách a dalších cévách. Vitamin E působí podpůrně i na imunitní systém.
Přípravek Bakol je doplněk stravy s obsahem 200 mg fytosterolů a 2,5 mg vitaminu D v jedné kapsli. Působí proti vzniku aterosklerózy a ICHS několika samostatnými mechanismy, které se doplňují: snižuje koncentraci cholesterolu v plazmě, zároveň ochranou cévního endotelu zabraňuje zahájení procesu vzniku aterosklerotického plátu a antiagregačním mechanismem snižuje riziko vzniku trombů. Bakol představuje racionálně komponovaný přípravek, vhodný pro komplexní primární kardiovaskulární prevenci.

Klinické studie

Účinnost podávání fytosterolů ve snižování cholesterolémie byla prokázána v řadě studií a potvrzena americkým Úřadem pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration - FDA). Jde především o nenasycené fytosteroly, které tvoří přirozenou součást lipidové komponenty rostlin. Studie prokázaly, že perorální podávání fytosterolů vede k poklesu koncentrace celkového a LDL-cholesterolu v plazmě až o 15 %, významně klesá i koncentrace aterogenního lipoproteinu ApoB.1-3 Podstatou mechanismu účinku fytosterolů je skutečnost, že jejich přítomnost ve střevě snižuje rozpustnost cholesterolu v micelách (zajišťujících transport skrze střevní stěnu), brání tak jeho vstřebávání a zvyšuje precipitaci cholesterolu a jeho vylučování z organismu. Inhibice absorpce cholesterolu působením fytosterolů je dána obdobnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi těchto látek. Fytosteroly, přestože vytěsňují cholesterol z micel, však nejsou ve významném množství absorbovány.3
Účinky vitaminu E byly předmětem řady studií, které ukázaly, že vitamin E chrání buněčné membrány (včetně buněk cévního endotelu) před škodlivými účinky kyslíkových radikálů a hraje významnou úlohu v jejich stabilizaci.4 Inverzní vztah mezi příjmem vitaminu E a výskytem kardiovaskulárních chorob byl prokázán v několika studiích. Dostatečně vysoký příjem vitaminu E snižuje podle těchto studií riziko ICHS i kardiovaskulární úmrtnosti o 20 až 40 %. Ve studii, do které bylo zařazeno téměř 40 000 mužů ve věku 40 až 75 let (bez ICHS, diabetu a hypercholesterolémie) zaměstnaných ve zdravotnictví, byl hodnocen vliv vitaminu E (a dále vitaminu C a beta-karotenu) na riziko kardiovaskulárních příhod. Sledování trvalo čtyři roky. Výsledky studie prokázaly, že u mužů s denním příjem vitaminu E vyšším než 60 IU je riziko kardiovaskulárních příhod signifikantně snížené. V obdobné studii (byly v ní posuzovány účinky týchž antioxidačních vitaminů) bylo vyšetřeno 87 245 zdravotních sester ve věku 34 až 59 let (bez ICHS a nádorového onemocnění). I tato studie ukázala, že suplementace vitaminem E snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Obě studie (Nurses Health Study a Health Professional Follow up Study) prokázaly, že podávání vitaminu E má preventivní účinek a snižuje incidenci kardiovaskulárních onemocnění. Lze říci, že podávání vitaminu E vedlo ke snížení kardiovaskulární mortality. Tento jev je pravděpodobně způsoben (kromě ochranného vlivu vitaminu E na endotel) i zvýšením koncentrace tokoferolu v částicích LDL, které jsou tak chráněny proti oxidativním změnám, vedoucím k rozvoji aterogeneze.

Farmakokinetika

Jak bylo již uvedeno, fytosteroly (přestože vytěsňují cholesterol z micel a zabraňují tak jeho vstřebávání) nejsou po perorálním podání ve významnějším množství ve střevě absorbovány.3 Pokud jde o vitamin E (alfa-tokoferol), po perorálním podání dosahuje jeho koncentrace v plazmě maxima za 4 - 8 hodin, a k výchozí hodnotě se vrací do 24 hodin. Do krve se alfa-tokoferol dostává převážně lymfou. Jako transportní systém tokoferolů se uplatňují lipoproteiny. Za fyziologických okolností kolísá koncentrace alfa-tokoferolu v séru dospělých osob mezi 5,5 a 17,0 míg/l. Po podání vysokých dávek vitaminu E dochází ke zvýšení plazmatické koncentrace během 1 - 2 dnů. Alfa-tokoferol se vylučuje převážně žlučí a prochází placentární bariérou.

Použití

Přípravek Bakol přispívá ke snížení koncentrace cholesterolu a tím i k omezení rizika vzniku aterosklerózy. Je vhodný jako součást primární prevence aterosklerózy a koronární ischémie u osob s mírně až středně zvýšeným kardiovaskulárním rizikem.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Kontraindikací je přecitlivělost na složky přípravku, opatrnosti je třeba u pacientů s hypoprotrombinémií vyvolanou deficitem vitaminu K. Nežádoucí účinky se při dodržování doporučeného dávkování obvykle nevyskytují.

Dávkování a způsob užití

Jedna tobolka Bakolu obsahuje 200 mg přírodních fytosterolů (ve formě koncentrátu rostlinných olejů) a 2,5 mg přírodního vitaminu E. Podává se 1 - 2 tobolky v průběhu každého hlavního jídla (tj. 3 až 6 tobolek denně). Bakol by měl být užíván na doporučení lékaře nebo lékárníka a měl by být používán pod lékařským dohledem, zvláště v případě kombinované hypolipidemické léčby.

Literatura

1. Nguyen TT. The cholesterol-lowering action of plant stanol esters. J Nutr 1999;129:2109-2112.
2. Nigon F, et al. Les phytostérols: une nouvelle approche diététique de l?hypercholestérolémie. Sang Thrombose Vaisseaux 2000;12:483-490.
3. Bruckert E. Les phytostérols, place dans la prise en charge du patient hyperlipidémique. OCL 2001;8:312-316.
4. Chow CK. Vitamin E. In: Rucker RB, et al (eds). Handbook of vitamins. New York: Marcel Dekker, 2001:165-181.

Poznámka: Statut přípravku: doplněk stravy. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.