ARNI: nová léčiva pro pacienty se srdečním selháním

ARNI: nová léčiva pro pacienty se srdečním selháním

Za jeden z největších přínosů roku 2014 v oblasti kardiologie byla označena studie PARADIGM-HF, která prokázala účinnost inovativního kombinovaného antihypertenziva, fixní kombinace valsartanu (inhibitoru receptorů pro angiotensin) a sacubitrilu (inhibitoru neprilysinu) u pacientů se srdečním selháním. Tato nová třída antihypertensiv je označována zkratkou ARNI (Angiotensin Receptor-Neprilysin Inhibitor).

Nové kombinované antihypertenzivum valsartan/sacubitril (označované zkratkou LCZ696, výrobce, firma Novartis, zatím neoznámila definitivní název přípravku) se díky svému složení vyznačuje duálním účinkem. Valsartan blokuje receptor AT1 pro angiotenzin II a proto způsobuje vasodilataci, což vede ke snížení krevního objemu. Sacubitril je prodrug látky, která inhibuje enzym neprilysin, odpovědný za degradaci atriálního a mozkového natriuretického peptidu – dvou peptidů snižujících krevní tlak (především snížením krevního objemu). Léčiva skupiny ARNI tedy prostřednictvím dvou rozdílných mechanismů způsobují redukci krevního objemu a pokles krevního tlaku. Koncepce této nové třídy léčiv (ARNI) je dále založena na předpokladu, že přidání inhibitoru neprilysinu k blokátoru angiotensinových receptorů pomáhá u pacientů se srdečním selháním čelit patologickým procesům, spojených s tímto onemocněním – vasokonstrikci, retenci natria a remodelaci myokardu, tedy poruchám vznikajících u těchto nemocných následkem neurohormonální aktivace.

Účinnost kombinace valsartan/sacubitril ve snižování krevního tlaku u hypertoniků byla prokázána již v dřívější randomizované dvojitě zaslepené studii, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2010. Kombinace byla účinnější nejen ve srovnání s placebem, ale i s monoterapií komponentami kombinace, tedy valsartanem a sacubitrilem v monoterapiích.

Do další studie, která byla publikována v roce 2014 (zmiňovaná studie PARADIGM-HF), byli zařazeni pacienti se srdečním selháním. Studie byla randomizovaná, dvojitě zaslepená a účinnost kombinace valsartan/sacubitril byla srovnávána s inhibitorem ACE enalaprilem (tedy léčivem, které v dřívějších studiích zlepšilo přežití u těchto pacientů). Do studie bylo zařazeno celkem 8442 pacientů se srdečním selháním třídy II, III nebo IV, se sníženou ejekční frakcí (uvedená léčiva byla přidávána k další doporučené terapii jednotlivých pacientů).

Výsledky studie PARADIGM-HF ukázaly, že kombinace valsartan/sacubitril ve srovnání s enalaprilem signififikantně snižuje hodnotu primárního sledovaného kompozitního ukazatele – exitu z kardiovaskulárních příčin/hospitalizace pro srdeční selhání, a dále i úmrtí z jakýchkoli příčin. Ve skupině léčené kombinací valsartan/sacubitril byly zjištěny i lepší hodnoty kvality života a funkčního statusu. Studie byla přerušena předčasně vzhledem k tomu, že výsledky byly přesvědčivé již před dosažením plánované délky studie (medián doby sledování byl 27 měsíců). Rozdíly mezi hodnotami sledovaných parametrů (riziko úmrtí z kardiálních i jakýchkoli příčin, riziko hospitalizace pro srdeční selhání) ve prospěch fixní kombinace valsartan/sacubitril byly signifikantní. Tato kombinace také signifikantně zlepšovala výskyt příznaků srdečního selhání i fyzických omezení vyplývajících z této diagnózy. Ve skupině léčené touto kombinací se sice častěji vyskytovala hypotenze a mírný angioedém, ale méně často se v ní vyskytovalo renální selhání, hyperkalémie a kašel).

Výsledky studie PARADIGM-HF jsou považovány za největší průlom ve farmakoterapii srdečního selhání za posledních dvacet let. Účinnost fixní kombinace valsartan/sacubitril naznačuje, že léčiva skupiny ARNI představují perspektivní léčbu pacientů s tímto onemocněním. V současné době probíhá registrační řízení pro uvedenou kombinaci u lékových agentur FDA a EMA.

---

Mandrola JM. Cardiology's Top 10 Stories of 2014: Back-to-basics promises big advancements. http://www.medscape.com/viewarticle/836316. Acc. 29/12/2014.

Ruilope LM, Dukat A, Böhm M, et al. Blood-pressure reduction with LCZ696, a novel dual-acting inhibitor of the angiotensin II receptor and neprilysin: A randomised, double-blind, placebo-controlled, active comparator study. The Lancet 2010;375(9722):1255.

McMurray JJ, Packer M, Desai AS, et al. Angiotensin-neprilysin inhibition versus enalapril in heart failure. N Engl J Med 2014;371:993-1004.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.