Levocetirizin je antihistaminikum druhé generace, užívané od roku 2008 pro léčbu sezónní a perzistující alergické rinitidy a chronické idiopatické urtikarie u dospělých a dětí od 6 let. Dosavadní klinické studie účinnosti a bezpečnosti levocetirizinu byly nově shrnuty v přehledu uveřejněném v časopise Clinical Therapeutics.
Antihistaminika jsou základní součástí léčby alergické rýmy i chronické idiopatické urtikarie. Levocetirizin je R-enantiomer cetirizinu, selektivní antagonista periferních histaminových H1-receptorů. Ve srovnání s cetirizinem má dvojnásobnou afinitu k lidským H1-receptorům; výrobci udávají, že lze oproti cetirizinu dosáhnout srovnatelného účinku na kožní příznaky u urtikarie, tak na projevy alergické rýmy při polovičním dávkování. Uvedený přehled mapuje údaje ze studií klinické účinnosti, bezpečnosti a vlivu na kvalitu života pacientů s alergickou rinitidou a chronickou idiopatickou urtikarií. Jako zdroj dat použili autoři různé renomované medicínské databáze (např. MEDLINE, Cochrane Database of Systematic Reviews, EMBASE Drugs & Pharmacology) obsahující údaje do února 2009. V těchto databázích byly hledány publikované studie s levocetirizinem, trvající nejméně 2 týdny.
Výsledky ukázaly, že ve čtyřech studiích u dospělých s perzistující alergickou rinitidou středního až těžkého stupně bylo 4 až 6týdenní podávání levocetirizinu dospělým (v dávce 5 mg/den) spojeno s významným zlepšením symptomového skóre, pokud jde o sekreci z nosu, kýchání, a svědění nosní sliznice a očí (P<0,001 oproti placebu). 6týdenní podávání levocetirizinu pacientům s perzistující alergickou rinitidou (opět v dávce 5 mg/den) vedlo ke zlepšení schopnosti vykonávat práci a aktivity ve volném čase (P≤0,011). V jiné studii 6týdenní léčba levocetirizinem (5mg/den) u dětí se sezónní alergickou rinitidou významně zmírnilo příznaky: kýchání, rinoreu a svědění v nose (P<0,004); významné zlepšení přinesl levocetirizin také ve 4týdenní studii u dospělých se sezónní alergickou rinitidou (P<0,001). V jedné studii se u pacientů se sezónní alergickou rinitidou efekt levocetirizinu v kombinaci s flutikasonem nelišil od účinku flutikasonu (tj. kortikosteroidu) v monoterapii, pokud jde o kvalitu života, nosní obstrukci a kýchání. Ve 3 studiích vedlo stejně dlouhé podávání levocetirizinu ke zlepšení nosní kogesce.
Pokud jde o účinnost levocetirizinu u pacientů s chronickou idiopatickou urtikarií (CIU), v 6týdenní studii s pacienty s CIU středního až těžkého stupně byl levocetirizin v uvedené dávce signifikantně účinnější než placebo, pokud jde o zmírnění příznaků tohoto onemocnění (P < 0,05). Ve 4týdenní studii, srovnávající levocetirizin s placebem a jiné 4týdenní studii, ve kterém byl levocetirizin porovnáván s desloratadinem byl vždy levocetirizin účinnější, pokud jde o zlepšení skóre závažnosti pruritu (P≤0,001 vs placebo; P<0,004 vs desloratadin) a trvání pruritu (P≤0,001 vs placebo; P= 0,009 vs desloratadin. Pokud jde o počet a velikost kožních projevů CIU, levocetirizin byl účinnější než placebo (P=0,001), oproti desloratadinu nebyl rozdíl statisticky významný. Ve 12 týdenní překřížené studii, porovnávající levocetirizin s levocetirizinem u nemocných s CIU uváděli pacienti delší úlevu od příznaků při léčbě cetirizinem (P<0,005). Nejčastějšími nežádoucími příznaky léčby levocetirizinem ve dvou studiích s dospělými pacienty s perzistující alergickou rinitidou byly bolesti hlavy a faryngitida, chřipkové příznaky, únava. Pokud jde o farmakoekonomické aspekty, není dosud k dispozici dostatečný počet analýz. ≤ 0,05).
Závěrem autoři přehledu konstatují, že levocetirizin se v klinických studiích projevoval jako léčivo, které v denní dávce 5 mg účinně potlačuje příznaky sezónní a perzistující alergické rinitidy a chronické idiopatické urtikarie, a zlepšuje u těchto pacientů celkovou kvalitu života při dobré snášenlivosti a bezpečnosti. Podle autorů by bylo vhodné v budoucnu provést další studie s dlouhodobějším sledováním, např. studie porovnávající levocetirizin s ostatními antihistaminiky. Užitečný by byl i větší počet farmakoekonomických analýz.
---
Singh-Franco D, Lee Ghin H, Robles GI, et al. Levocetirizine for the treatment of allergic rhinitis and chronic idiopathic urticaria in adults and children. Clinical Therapeutics 2009;31:1664-1687.