Levocetirizin v léčbě alergické rinitidy a urtikarie: metaanalýza klinických studií

Levocetirizin v léčbě alergické rinitidy a urtikarie: metaanalýza klinických studií

Levocetirizin je antihistaminikum druhé generace, užívané od roku 2008 pro léčbu sezónní a perzistující alergické rinitidy a chronické idiopatické urtikarie u dospělých a dětí od 6 let. Dosavadní klinické studie účinnosti a bezpečnosti levocetirizinu byly nově shrnuty v přehledu uveřejněném v časopise Clinical Therapeutics.

Antihistaminika jsou základní součástí léčby alergické rýmy i chronické idiopatické urtikarie. Levocetirizin je R-enantiomer cetirizinu, selektivní antagonista periferních histaminových H1-receptorů. Ve srovnání s cetirizinem má dvojnásobnou afinitu k lidským H1-receptorům; výrobci udávají, že lze oproti cetirizinu dosáhnout srovnatelného účinku na kožní příznaky u urtikarie, tak na projevy alergické rýmy při polovičním dávkování. Uvedený přehled mapuje údaje ze studií klinické účinnosti, bezpečnosti a vlivu na kvalitu života pacientů s alergickou rinitidou a chronickou idiopatickou urtikarií. Jako zdroj dat použili autoři různé renomované medicínské databáze (např. MEDLINE, Cochrane Database of Systematic Reviews, EMBASE Drugs & Pharmacology) obsahující údaje do února 2009. V těchto databázích byly hledány publikované studie s levocetirizinem, trvající nejméně 2 týdny.

Výsledky ukázaly, že ve čtyřech studiích u dospělých s perzistující alergickou rinitidou středního až těžkého stupně bylo 4 až 6týdenní podávání levocetirizinu dospělým (v dávce 5 mg/den) spojeno s významným zlepšením symptomového skóre, pokud jde o sekreci z nosu, kýchání, a svědění nosní sliznice a očí (P<0,001 oproti placebu). 6týdenní podávání levocetirizinu pacientům s perzistující alergickou rinitidou (opět v dávce 5 mg/den) vedlo ke zlepšení schopnosti vykonávat práci a aktivity ve volném čase (P≤0,011). V jiné studii 6týdenní léčba levocetirizinem (5mg/den) u dětí se sezónní alergickou rinitidou významně zmírnilo příznaky: kýchání, rinoreu a svědění v nose (P<0,004); významné zlepšení přinesl levocetirizin také ve 4týdenní studii u dospělých se sezónní alergickou rinitidou (P<0,001). V jedné studii se u pacientů se sezónní alergickou rinitidou efekt levocetirizinu v kombinaci s flutikasonem nelišil od účinku flutikasonu (tj. kortikosteroidu) v monoterapii, pokud jde o kvalitu života, nosní obstrukci a kýchání. Ve 3 studiích vedlo stejně dlouhé podávání levocetirizinu ke zlepšení nosní kogesce.

Pokud jde o účinnost levocetirizinu u pacientů s chronickou idiopatickou urtikarií (CIU), v 6týdenní studii s pacienty s CIU středního až těžkého stupně byl levocetirizin v uvedené dávce signifikantně účinnější než placebo, pokud jde o zmírnění příznaků tohoto onemocnění (P < 0,05). Ve 4týdenní studii, srovnávající levocetirizin s placebem a jiné 4týdenní studii, ve kterém byl levocetirizin porovnáván s desloratadinem byl vždy levocetirizin účinnější, pokud jde o zlepšení skóre závažnosti pruritu (P≤0,001 vs placebo; P<0,004 vs desloratadin) a trvání pruritu (P≤0,001 vs placebo; P= 0,009 vs desloratadin. Pokud jde o počet a velikost kožních projevů CIU, levocetirizin byl účinnější než placebo (P=0,001), oproti desloratadinu nebyl rozdíl statisticky významný. Ve 12 týdenní překřížené studii, porovnávající levocetirizin s levocetirizinem u nemocných s CIU uváděli pacienti delší úlevu od příznaků při léčbě cetirizinem (P<0,005). Nejčastějšími nežádoucími příznaky léčby levocetirizinem ve dvou studiích s dospělými pacienty s perzistující alergickou rinitidou byly bolesti hlavy a faryngitida, chřipkové příznaky, únava. Pokud jde o farmakoekonomické aspekty, není dosud k dispozici dostatečný počet analýz. ≤ 0,05).

Závěrem autoři přehledu konstatují, že levocetirizin se v klinických studiích projevoval jako léčivo, které v denní dávce 5 mg účinně potlačuje příznaky sezónní a perzistující alergické rinitidy a chronické idiopatické urtikarie, a zlepšuje u těchto pacientů celkovou kvalitu života při dobré snášenlivosti a bezpečnosti. Podle autorů by bylo vhodné v budoucnu provést další studie s dlouhodobějším sledováním, např. studie porovnávající levocetirizin s ostatními antihistaminiky. Užitečný by byl i větší počet farmakoekonomických analýz.

---

Singh-Franco D, Lee Ghin H, Robles GI, et al. Levocetirizine for the treatment of allergic rhinitis and chronic idiopathic urticaria in adults and children. Clinical Therapeutics 2009;31:1664-1687.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.