Výsledky studií prezentoval Paul Keith z McMaster University (Hamilton, Ontario). Šlo o čtyři randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie, do kterých bylo zařazeno 1140 pacientů v dorostovém a dospělém věku s alergickou rýmou. Zařazené osoby byly přecitlivělé na různé typy alergenů a pocházely z různých oblastí světa. Pacienti byli randomizováni na skupinu, v které byl jedenkrát denně aplikován nazálním sprejem flutikason furoát a na skupinu placeba. Kortikosteroid byl aplikován v různých dávkách, v uvedené analýze byly vyhodnoceny výsledky podávání dávky 110 mikrogramů flutikason furoátu denně.
Ve studiích byly hodnoceny hlavní příznaky alergické rinitidy: nosní sekrece, kongesce (otok nosní sliznice, který se projevuje sníženou průchodností nosních průduchů), svědění v nose a kýchání. Příznaky byly zaznamenávané jako tzv. reflektivní skóre nazálních symptomů (reflective nasal symptom scores, rNSS), které odráží subjektivně hodnocený stav pacienta v uplynulých 12 hodinách, a aktuální skóre nazálních symptomů (instantaneous nasal symptom scores, iNSS), symptomové skóre v době vyšetření.
Ve všech studiích byl flutikason furoát významně účinnější (P<0,003) ve zlepšení reflektivního symptomového skóre (rNSS ) a ve třech z hodnocených studií byl tento kortikosteroid signifikantně účinnější ve zlepšení obou hodnocených individuálních příznakových skóre (P<0,001). Účinnost flkutikason furoátu se potvrdila i při samostatném hodnocení dospívajících pacientů. Ve studiích se projevil významně i relativně rychlý nástup efektu - do osmi hodin od nazální aplikace kortikosteroidu. Ve všech studiích se jevil flutikason furoát jako bezpečné a dobře tolerované léčivo.
Autor prezentace připomněl, že v guidelines se často pro úlevu od svědění v nose a pro zvládnutí zvýšené nosní sekrece doporučují antihistaminika; kortikosteroidy se doporučují pro zvládnutí nosní kongesce. Výsledky uvedených studií však ukazují, že flutikason furoát je kortikosteroid, který dokáže potlačit všechny uvedené příznaky, a to nezávisle na ročním období, pylové sezóně a podobných okolnostech. Autor připomněl, že tyto výsledky těchto studií jsou charakteristické pouze pro flutikason furoát a nelze je vztahovat i na ostatní nazální kortikosteroidy, které jsou na trhu.
K léčbě alergické rinitidy se kromě kortikosteroidů užívají antihistaminika II. a III. generace, používají se i léčiva z dalších skupin, např. kromony, antileukotrieny, dekongestiva, anticholinergika.
-------Keith P, et al. Fluticasone furoate nasal spray improves the individual nasal symptoms (rhinorrhea, nasal congestion, nasal itching, sneezing) of seasonal allergic rhinitis across four studies. 28th Congress of the European Academy of Allergy and Clinical Immunology, abstracts (Abstract 296). Warsaw, 2009.