Desloratadin je antihistaminikum třetí generace, dlouhodobě účinkující antagonista histaminových receptorů se selektivním působením na periferní H1-receptory. Je primárním aktivním metabolitem loratadinu. Nemá centrálně tlumivé ani kardiovaskulární účinky. Předchozí studie ukázaly, že desloratadin signifikantně snižoval intenzitu nosní kongesce i dalších příznaků intermitentní a sezónní alergické rinitidy. Dosud však nebyl zjišťován účinek desloratadinu u perzistující alergické rinitidy (tj. trvání příznaků více než 4 dny v týdnu po dobu 4 po sobě následujících týdnů v průběhu jednoho roku). Právě problémem perzistující alergické rinitidy se zabývala nová studie.
Na konferenci, která proběhla v americkém Seattlu, byla prezentována tato studie s názvem ACCEPT-2 (Aerius Control: Clinical and Evaluative Profile of Treatment-2), která zkoumala účinnost desloratadinu jako léčby nazální kongesce (snížené průchodnosti nosu, vzniklé na základě edému nazální sliznic) a dalších příznaků perzistující alergické rinitidy. Studie ACCEPT-2 byla koncipována jako prospektivní, randomizovaná, multicentrická, placebem kontrolovaná studie, do které bylo zahrnuto 716 pacientů ve věku od 12 let výše, kteří měli nejméně 2 roky projevy alergické rinitidy a minimálně jeden pozitivní prick-test na relevantní antigen. Pacienti byli randomizováni na léčbu desloratadinem (5 mg/den) nebo placebem – dávka byla podávána jedenkrát denně po dobu 12 týdnů. Byl sledován vývoj příznaků rinitidy - nosní kongesce, kýchání, sekrece z nosu, svědění v nose, svědění očí. Tyto příznaky byly hodnoceny dvakrát denně podle čtyřbodové škály (0 = nepřítomnost příznaku, 3 = nejvyšší intenzita příznaku).
Hlavní autor studie, dr. Claus Bachert z Laboratoře pro výzkum horních dýchacích cest při Otorinolaryngologické klinice Univerzitní nemocnice v Gentu (Belgie) uvedl, že nazální kongesce signifikantně klesla při léčbě desloratadinem hned v průběhu prvního dne po podání léčiva (P<0,043) a významný pokles byl patrný při porovnání prvního a 29.dne léčby (P=0,002) a prvního a 85.dne léčby (P<0,012). Totéž platí pro snížení intenzity dalších příznaků rinitidy; intenzita sekrece z nosu a svědění očí klesla od 1.dne léčby, kýchání se zmírnilo od 2.dne a svědění v nose od 3.dne léčby.
Desloratadin byl dobře snášen. Nežádoucí účinky byly nezávažné a nelišily se od placeba. Výsledky studie ACCEPT-2 prokázaly, že desloratadin je účinným léčivem pro terapii perzistující alergické rinitidy, účinek nastupuje rychle a má setrvalý charakter. V ČR je registrován desloratadin v přípravcích Aerius, Azomyr, Neoclarityn (monokomponentní přípravky s obsahem desloratadinu) a Aerinaze (desloratadin+pseudoefedrin).
----------------
Bachert C, et al. Desloratadine treatment has an early and enduring effect on nasal congestion and other symptoms in subjects with persistent allergic rhinitis: ACCEPT-2 study in collaboration with GA2LEN. American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) annual conference (abstracts). Abstract 356. Seattle, November 2008.