Asiatky mají zároveň nižší incidenci estrogen-dependentních karcinomů, kardiovaskulárních příhod a osteoporózy. Snaha vysvětlit tyto geografické odlišnosti vedla k vyřčení řady hypotéz, mezi nimiž nakonec nejdéle setrvala domněnka, že v pozadí stojí vyšší přítomnost tzv. fytoestrogenů v tamějším jídelníčku (lignany a isoflavony). Mezi isoflavony bývají nejčastěji zmiňovány genistein, daidzein, glycitein, biochanin A a formononetin, přičemž genistein a daidzein jsou bohatě zastoupeny v sójových bobech či červeném jeteli.
Cíl studie
Hlavním úkolem této studie bylo zjistit, respektive ověřit účinnost perorálních isoflavonů extrahovaných ze sóji (přípravek Phyto Soya), a to s ohledem na výskyt návalů horka u žen v menopauze.
Metodika
Studie byla koncipována jako randomizovaná, multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná. Zúčastnily se jí ambulantní pacientky (n = 75), u nichž se počet denních návalů horka pohyboval od sedmi výše. Po randomizaci do dvou skupin byly po dobu čtyř měsíců léčeny kombinací isoflavonů genistein a daidzein v dávce 70 mg, nebo dostávaly placebo.
Výsledky
V rámci studie se podařilo zjistit, že několikatýdenní podávání isoflavonů izolovaných ze sóji napomáhá ke snížení počtu návalů horka. Tento závěr autoři opírají zejména o statistické testy senzitivity, na základě kterých je sója účinnější než placebo. Ženy léčené sójovým extraktem měli o 38 % nižší výskyt návalů ve 4. týdnu a o 51 % v 8. týdnu v porovnání se stavem před léčbou. Na konci sledovaného období byl tento pokles ještě zřetelnější, přičemž činil celých 61 % v porovnání s pouhými 21 % u placeba. Počet pacientek pozitivně odpovídajících na léčbu (tzn. alespoň 50% pokles počtu návalů) byl významně vyšší v aktivně léčené skupině – 65,8 % proti 34,2 % (p < 0,005).
Závěr
Na základě zjištěných výsledků lze konstatovat, že sójové isoflavony mohou přispívat ke snižování výskytu návalů horka u žen v období menopauzy.
Literatura
Faure ED, Chantre P, Mares P. Effects of a standardized soy extract on hot flushes: a multicenter, double-blind, randomized, placebo-controlled study. Menopause. 2002;9:329–334.