Vliv standardizovaného sojového extraktu na návaly horka: klinická studie

Vliv standardizovaného sojového extraktu na návaly horka: klinická studie Díky doposud provedeným epidemiologickým studiím je známo, že ženy z východní Asie trpí mnohem méně příznaky klimakteria než ženy z Evropy či Ameriky. Například u Japonek se návaly horka vyskytují ve 25 %, u Číňanek dokonce jen v 18 % případů. Naproti tomu v Severní Americe je to 85 % a v Evropě 70–80 %.

Asiatky mají zároveň nižší incidenci estrogen-dependentních karcinomů, kardiovaskulárních příhod a osteoporózy. Snaha vysvětlit tyto geografické odlišnosti vedla k vyřčení řady hypotéz, mezi nimiž nakonec nejdéle setrvala domněnka, že v pozadí stojí vyšší přítomnost tzv. fytoestrogenů v tamějším jídelníčku (lignany a isoflavony). Mezi isoflavony bývají nejčastěji zmiňovány genistein, daidzein, glycitein, biochanin A a formononetin, přičemž genistein a daidzein jsou bohatě zastoupeny v sójových bobech či červeném jeteli.

Cíl studie

Hlavním úkolem této studie bylo zjistit, respektive ověřit účinnost perorálních isoflavonů extrahovaných ze sóji (přípravek Phyto Soya), a to s ohledem na výskyt návalů horka u žen v menopauze. 

Metodika

Studie byla koncipována jako randomizovaná, multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná. Zúčastnily se jí ambulantní pacientky (n = 75), u nichž se počet denních návalů horka pohyboval od sedmi výše. Po randomizaci do dvou skupin byly po dobu čtyř měsíců léčeny kombinací isoflavonů genistein a daidzein v dávce 70 mg, nebo dostávaly placebo.

Výsledky

V rámci studie se podařilo zjistit, že několikatýdenní podávání isoflavonů izolovaných ze sóji napomáhá ke snížení počtu návalů horka. Tento závěr autoři opírají zejména o statistické testy senzitivity, na základě kterých je sója účinnější než placebo. Ženy léčené sójovým extraktem měli o 38 % nižší výskyt návalů ve 4. týdnu a o 51 % v 8. týdnu v porovnání se stavem před léčbou. Na konci sledovaného období byl tento pokles ještě zřetelnější, přičemž činil celých 61 % v porovnání s pouhými 21 % u placeba. Počet pacientek pozitivně odpovídajících na léčbu (tzn. alespoň 50% pokles počtu návalů) byl významně vyšší v aktivně léčené skupině – 65,8 % proti 34,2 % (p < 0,005). 

Závěr

Na základě zjištěných výsledků lze konstatovat, že sójové isoflavony mohou přispívat ke snižování výskytu návalů horka u žen v období menopauzy. 

 

Literatura

Faure ED, Chantre P, Mares P. Effects of a standardized soy extract on hot flushes: a multicenter, double-blind, randomized, placebo-controlled study. Menopause. 2002;9:329–334.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.