SSRI v léčbě premenstruálního syndromu: metaanalýza

SSRI v léčbě premenstruálního syndromu: metaanalýza Premenstruální syndrom (PMS) je soubor příznaků, který se u žen v reprodukčním věku vyskytuje relativně často. Především porucha nálady (premenstruální dysforická porucha) významně zhoršuje kvalitu života. V časopise Obstetrics and Gynecology byla publikována metaanalýza, v které autoři zkoumali účinnost léčby PMS antidepresivy ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).

PMS se obvykle projevuje zhruba týden před menstruací depresí, únavou, bolestí hlavy a prsů a dalšími příznaky. Až u 10% žen může být premenstruální syndrom tak závažný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.

Existuje řada studií, které se podáváním SSRI u premenstruálního syndromu zabývají. Autoři pro účely metaanalýzy vybrali pouze dvojitě slepé, randomizované, placebem kontrolované studie. Podmínkou bylo, aby léčebný režim pokrýval více než jeden menstruační cyklus, aby diagnoza PMS byla objektivně stanovena lékařem a aby míra symptomů byla posouzena pomocí obecně akceptovaného, standardního skóre. Do metaanalýzy bylo zahrnuto celkem 29 klinických studií, do kterých bylo zařazeno téměř 3000 žen. Ve studiích bylo používáno celkem pět léčiv ze skupiny SSRI – fluoxetin, citalopram, paroxetin, sertralin, fluvoxamin.

Výsledky metaanalýzy ukázaly, že používaná léčiva v porovnání s placebem významně snižují míru příznaků PMS, resp. premenstruální dysforické poruchy (poměr šancí = 0,4). Kontinuální režimy byly účinnější než intermitentní. Nejčastěji byl ve studiích podáván paroxetin (n=1,075), sertralin (n=973) a fluoxetin (n=827), a podle výsledků analýzy se neprojevil mezi jejich účinnosti výrazný rozdíl.

Autoři metaanalýzu uzavírají zjištěním, léčiva ze skupiny SSRI jsou v léčbě PMS účinná. U pozdějších studií nebyl efekt tak výrazný jako v rannějších. Autoři tento jev vysvětlují mimo jiné tím, že do pozdějších studií byly vybírány ženy se závažnějšími formami PMS než do studií dřívějších. K bližšímu osvětlení účinnosti SSRI by bylo vhodné uspořádat studie, v kterých by byla porovnávána účinnost jednotlivých léčiv mezi sebou, dále účinnost jednotlivých režimů a jejich vliv na různé příznaky PMS.

V ČR je registrována řada přípravků ze skupiny SSRI s těmito účinnými látkami: fluoxetin (např. Prozac, Deprex), citalopram (např. Cita, Citalec), paroxetin (např. Remood, Seroxat), sertralin (např. Adjuvin, Asentra), fluvoxamin (Fevarin), escitalopram (Cipralex).

----

Shah NR, Jones JB, Aperi J, et al. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors for Premenstrual Syndrome and Premenstrual Dysphoric Disorder. A Meta-Analysis. Obstetrics & Gynecology 2008;111:1175-1182 .


EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.