Nová antivirotika pro léčbu hepatitidy C povolena Evropskou komisí

Nová antivirotika pro léčbu hepatitidy C povolena Evropskou komisí

Evropská komise udělila biofarmaceutické společnosti AbbVie povolení pro prodej léků VIEKIRAX (ombitasvir/paritaprevir/ritonavir) a EXVIERA (dasabuvir) k léčbě hepatitidy typu C. Jsou to první léčivé přípravky, které byly schváleny ke kombinované léčbě virostatiky s odlišným mechanismem účinku, cíleně působícími v různých fázích životního cyklu viru hepatitidy C.

Společnost AbbVie, držitel registračního rozhodnutí k přípravkům VIEKIRAX (ombitasvir/paritaprevir/ritonavir tablety) a EXVIERA (dasabuvir tablety), oznámila, že Evropská komise povolila prodej těchto přípravků k perorální, krátkodobé léčbě hepatitidy C.1,2 Léčba je povolena pro kombinaci s ribavirinem (RBV) i bez ní, a to u pacientů s genotypem 1 (GT1) chronické hepatitidy C (HCV) včetně pacientů s kompenzovanou jaterní cirhózou, u pacientů na substituční terapii opioidy a u pacientů po transplantaci jater.1,2 Navíc bylo schváleno použití přípravku VIEKIRAX v kombinaci s RBV v léčbě pacientů s genotypem 4 (GT4) chronické hepatitidy C.1 Povolení prodeje v EU předcházelo kladné stanovisko Evropské lékové agentury (EMA), které vydala v rámci mechanismu zrychleného posouzení nových léčivých přípravků, u nichž se očekává zásadní přínos pro veřejné zdraví.

Hepatitida C - výskyt, problém mutace viru

Chronickou hepatitidou C, hlavní příčinou karcinomu jater a jaterních transplantací, trpí v Evropě asi devět miliónů lidí.3 V Evropě vykazuje nejvyšší prevalenci genotyp 1 hepatitidy C, přičemž celosvětově představuje 60 % všech případů žloutenky typu C.4 V Evropě pak dominuje zastoupení subtypu 1b (47 %).5 V některých evropských zemích, například v Itálii, Francii, Řecku či Španělsku, začíná stoupat výskyt genotypu 4, který je nejrozšířenější na Středním východě, v subsaharské Africe a v Egyptě.6 AbbVie je nyní držitelem prodejní licence těchto léčivých přípravků ve všech 28 členských státech Evropské unie, jakož i v USA, Kanadě, Švýcarsku, na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku.

Léčba hepatitidy C je složitá, neboť virus rychle mutuje a rychle se množí. VIEKIRAX a EXVIERA jsou první přípravky schválené jako kombinovaná léčba založená na třech přímo působících antivirotikách s odlišnými mechanismy účinku a nepřekrývajícími se profily rezistence, která působí proti viru hepatitidy C v různých fázích jeho životního cyklu.1

„Hepatitida C je komplexní onemocnění s různorodým genotypovým podkladem a specifickou pacientskou populací, což je u každého pacienta nutno vzít v úvahu při posuzování nejvhodnějšího léčebného postupu,“ říká profesor Stefan Zeuzem, MD, z Univerzitní nemocnice J.W. Goetheho ve Frankfurtu. „V klinických studiích s různými skupinami pacientů vykazovaly léčivé přípravky společnosti AbbVie vysoký léčebný efekt při nízkém procentu pacientů, kteří byli nuceni léčbu přerušit. Proto představují výrazný přínos v rámci skupiny léčiv, která mění terapeutické přístupy k hepatitidě C.“ „Schválení těchto přípravků určených k léčbě hepatitidy C v zemích Evropské unie, jež následovalo po nedávném schválení těchto léčiv v USA a Kanadě, nabízí pacientům napříč Evropou nové a účinné možnosti terapie vedoucí k vyléčení tohoto závažného onemocnění,“ uvedl Richard Gonzales, předseda správní rady a generální ředitel společnosti AbbVie. „Usilovně spolupracujeme s vládami a systémy zdravotní péče jednotlivých zemí ve snaze zajistit širokou dostupnost přípravků VIEKIRAX a EXVIERA.“

Klinické studie

Za schválením prodeje přípravků VIEKIRAX a EXVIERA stojí klinický vývojový program vytvořený pro sledování bezpečnosti a účinnosti těchto přípravků, jehož se zúčastnilo více než 2300 pacientů v 25 zemích.1,2 Program byl postaven na šesti klíčových klinických studiích fáze III, které prokázaly, že přípravky VIEKIRAX a EXVIERA vyléčily 95–100 % pacientů s GT1 HCV infekcí, kterým byla podávána doporučená kombinace těchto léčiv, přičemž méně než 2 % pacientů vykazovala známky virologického selhání.1,2 Nejčastějšími nežádoucími účinky (>20 %) léčiv VIEKIRAX a EXVIERA v kombinaci s RBV byla slabost a pocity na zvracení.1,2

Schválení prodeje léčiv VIEKIRAX a EXVIERA je podloženo také výsledky klinických studií fáze II s pacienty trpícími GT1 chronickou HCV. Tyto studie ukázaly, že kombinací léčiv VIEKIRAX a EXVIERA bylo vyléčeno 97 % (n=33/34) pacientů po transplantaci jater, 92 % (n=58/63) pacientů současně infikovaných i virem HIV-1 a 97 % (n=37/38) pacientů na substituční terapii opioidy.1,2 Pacienti, kteří vykazovali trvalou virologickou odpověď 12 týdnů po skončení terapie (SVR12), jsou považováni za vyléčené.

Schválení užití léčivého přípravku VIEKIRAX v léčbě pacientů trpících GT4 chronickou hepatitidou C je podloženo výsledky klinické studie fáze II, ve které pacienti léčení kombinací přípravku VIEKIRAX a RBV vykazovali 100% trvalou virologickou odpověď 12 týdnů po skončení terapie (SVR12).1

Co jsou přípravky VIEKIRAX a EXVIERA

Přípravky VIEKIRAX a EXVIERA se užívají v léčbě genotypu 1 chronické hepatitidy C, včetně pacientů s kompenzovanou jaterní cirhózou. Jedna dávka přípravku VIEKIRAX obsahuje fixní dávku kombinovaných léčivých látek paritapreviru 150 mg (NS3/4A inhibitor proteáz) a ritonaviru 100 mg s ombitasavirem 25 mg (NS5A inhibitor), podávanou jednou denně. Jedna dávka přípravku EXVIERA obsahuje 250 mg dasabuviru (nenukleosidový NS5B inhibitor polymeráz) podávaného dvakrát denně, ať už v režimu v kombinaci s ribavirinem dvakrát denně, nebo bez něj. Léčba kombinací přípravků VIEKIRAX a EXVIERA s RBV nebo bez něj trvá 12 týdnů, s výjimkou pacientů s genotypem 1a a jaterní cirhózou, u nichž by měla trvat 24 týdnů. Léčba pacientů genotypu 4 chronické hepatitidy C přípravkem VIEKIRAX společnosti AbbVie probíhá v režimu jedné dávky přípravku VIEKIRAX podávané jednou denně v kombinaci s RBV, podávaným dvakrát denně.

Léčivá látka paritaprevir (inhibitor proteáz obsažený v přípravku VIEKIRAX) byla objevena během stále probíhající spolupráce společnosti AbbVie s biofarmaceutickou firmou Enanta Pharmaceuticals v oblasti inhibitorů proteáz viru hepatitidy C a léčivých látek obsahujících inhibitory proteáz obecně. Paritaprevir byl vyvinut AbbVie pro kombinované podávání s dalšími léčivými přípravky společnosti AbbVie, sloužícími k léčbě chronické hepatitidy C.

Literatura:

1. Souhrnné informace o produktu VIEKIRAX™ tablety (ombitasvir/paritaprevir/ritonavir). Maidenhead, UK. AbbVie, Ltd.
2. Souhrnné informace o produktu EXVIERA™ tablety (dasabuvir). Maidenhead, UK. AbbVie, Ltd.
3. Hatzakis A. et al. The state of hepatitis B and C in Europe: report from the hepatitis B and C summit conference. Journal of Viral Hepatitis, 2011; 18 (Suppl. 1): 1–16 [Stav hepatitidy B a C v Evropě: zpráva z vrcholové konference ohledně hepatitidy B a C]
4. Global Alert and Response (GAR): Hepatitis C. [Globální výstraha a reakce na ni: hepatitida C] Webové stránky Světové zdravotnické organizace.http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/whocdscsrlyo2003/en/index2.html#HCVPublikováno 2003. Acc. 12/2014.
5. O’Leary JG, Davis GL. Hepatitis C. In: Feldman M, Friedman LS, Brandt LJ, eds. Sleisenger and Fordtran’s Gastrointestinal and Liver Disease: Pathophysiology/Diagnosis/Management. 9th ed, Vol 1. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier. 2010:1313-1335 [Gastrointestinální onemocnění a choroby jater: patofyziologie/diagnostika/léčba]
6. Khattab MA, et al. Management of hepatitis C virus genotype 4: Recommendations of an International Expert Panel. J Hepatol. 2011; 54: 1250–1262 [Léčba genotypu 4 hepatitidy C: doporučení mezinárodního panelu odborníků]

Další informace:

Eva Šebestová, ředitelka komunikace AbbVie pro ČR a SR,
+420775 939 013, eva.sebestova@abbvie.com
Barbora Šumanská, +420 602 658 209, barbora.sumanska@ogilvy.com
Šárka Augustinová, +420 601 388 213, sarka.augustinova@ogilvy.com

---

Zdroj: TZ společnosti AbbVie, 22.1.2015

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.