Vitamin E (alfa-tokoferoli acetas): profil léčivého přípravku

Vitamin E (alfa-tokoferoli acetas): profil léčivého přípravku

Volné radikály kyslíku a dusíku doprovázejí lidský organismus po celý život. Vznikají například při fagocytóze, v průběhu uvolňování energie v mitochondriích, při detoxikaci xenobiotik. Volné radikály mají v organismu řadu fyziologických funkcí a jejich množství je za normálních okolností regulováno.

Pokud se volné radikály kyslíku tvoří ve zvýšené míře nebo pokud se sníží přirozená antioxidační ochrana organismu, vzniká oxidační stres, který může poškodit tkáně. Volné kyslíkové radikály hrají podle dosavadních poznatků významnou úlohu v řadě patologických procesů, jako je aterogeneze, endotelová dysfunkce, diabetes melitus a kancerogeneze. Ochranu organismu před škodlivým působením volných radikálů zajišťují antioxidační látky, které různými mechanismy (inhibice, rozkládání, zachycování) tyto radikály inaktivují. Vzhledem k tomu, že volné kyslíkové radikály hrají významnou roli v patogenezi řady patologických stavů, je přítomnost antioxidačně působících látek důležitá pro prevenci jejich vzniku. Za fyziologických okolností zajišťují tuto funkci, pokud jsou v organismu přítomny v dostatečném množství.
Antioxidační látky se dělí na dvě hlavní skupiny - enzymy a substráty. Významným zástupcem antioxidačních substrátů jsou tokoferoly (vitamin E), z nichž nejvýznamnější je alfa-tokoferol.

Charakteristika

Alfa-tokoferol je lipofilní (v tucích rozpustná) látka, která působí antioxidačně mechanismem záchytu volných radikálů - reaguje se singletovým kyslíkem a peroxidovými, alkoxylovými a hydroxylovými radikály. Chrání zejména nenasycené mastné kyseliny v buněčných membránách a plazmě. Dále ochraňuje LDL-lipoproteiny před oxidací - tento mechanismus působí jako prevence aterogeneze. Při odstraňování radikálů reaguje fenolická hydroxyskupina tokoferolu s lipidovým peroxidovým radikálem za vzniku organického hydroxyperoxidu a tokoferylového radikálu. Radikál je redukován (například působením askorbátu) opět na tokoferol. Vita- min E hraje v lidském organismu důležitou roli v ochraně řady systémů. Je-li k dispozici v přebytku, chrání fragilní mediátory a produkty metabolismu před oxidací. V oxidoredukčních pochodech, probíhajících za patologických stavů, působí vitamin E jako nárazník. Antioxidační působení ve tkáních způsobuje zpomalení změn provázejících jejich stárnutí. Podle výsledků některých studií má vitamin E v některých případech antikancerogenní účinky a působí prospěšně i u některých neurodegenerativních a dalších onemocnění, v jejichž etiologii hraje roli oxidační stres. Vitamin E má také významné antiagregační účinky, což má svůj význam v kardiovaskulární prevenci. Působí podpůrně i na imunitní systém.

Farmakokinetika

Po perorálním podání vitaminu E dosahuje jeho koncentrace v plazmě maxima za 4 - 8 hodin. K výchozí hodnotě se vrací do 24 hodin. Distribuce tokoferolů do různých tkání byla sledována po perorální aplikaci pomocí značeného alfa-tokoferol acetátu. Nejvyšší aktivita byla naměřena v nadledvinách, slezině, plicích, testes a v žaludku. Do krve se tokoferol dostává převážně lymfou. Jako transportní systém tokoferolů se uplatňují lipoproteiny. Lipémie zásadně ovlivňuje koncentraci a funkci vitaminu E. Za fyziologických okolností kolísá koncentrace alfa-tokoferolu v séru dospělých osob mezi 5,5 a 17,0 míg/l. Plazmatická koncentrace nekoreluje se současným stavem výživy, ale několikaměsíční pokles hodnot v plazmě pod 5 míg/l může vyústit v projevy karence vitaminu E. Po podání vysokých dávek vitaminu E dochází ke zvýšení plazmatické koncentrace během 1 - 2 dnů. alfa-tokoferol se vylučuje převážně žlučí a prochází placentární bariérou.

Indikace

Indikační spektrum vitaminu E je široké. Jeho podání je indikováno při poruchách plodnosti, habituálním potratu, při vegetativních poruchách v průběhu klimakteria a při poruchách menstruačního cyklu. Další indikací je podpůrná léčba degenerativních onemocnění kůže a sliznic dýchacích cest, dermatomyozitidy a myozitidy degenerativního typu, tardivní dyskineze, jako součást podpůrné terapie degenerativních onemocnění nervového systému, (například Alzheimerovy choroby), degenerativních chorob kloubního a šlachového aparátu. Dále patří mezi indikace vitaminu E poruchy výživy a poruchy resorpce (například podvýživa, jednostranná strava bez dostatečného obsahu vitaminu E, stavy po střevních a žaludečních operacích, poruchy vstřebávání tuků a vitaminů rozpustných v tucích), perinatální poruchy (retinopatie nedonošených, nitrokomorové krvácení). Podávání vitaminu E je dále indidikováno jako pomocná léčba při revmatických onemocněních a u některých endokrinních chorob, jako jsou poruchy štítné žlázy, hormonální poruchy funkce pohlavních žláz, u mužské sterility. Podávání vitaminu E je indikováno i jako prevence aterosklerózy (u pacientů s ischemickou chorobou srdeční a cévními onemocněními mozku. Lze jej podávat jako podpůrný lék při hormonální léčbě poruch menstruačního cyklu a jako součást prevence vývojových poruch plodu. Další indikací jsou atrofické procesy sliznic dýchacích a polykacích cest, podává se jako doplňková léčba při percepčních poruchách sluchu. Může být podáván při neurastenii, při stavech vyčerpání, u primární svalové atrofie, u neurodegenerativních onemocnění. Vitamin E je vhodnou součástí léčby chronické aktivní hepatitidy. Lze jej podávat i jako podpůrný lék při léčbě některých parodontopatií. Indikací je dále plastická indurace penisu, keratóza vulvy, sklerodermie, lišej, balanitida. Je také významnou složkou antioxidační terapie.

Klinické studie

V řadě studií byla zkoumána účinnost suplementace vitaminu E samostatně nebo v kombinaci s dalšími antioxidanty. V popředí pozornosti studií bylo zmapování úlohy antioxidantů v prevenci kardiovaskulárních, nádorových a dalších onemocnění a v procesu stárnutí. Například ve studii, do které bylo zařazeno téměř 40 000 mužů ve věku 40 - 75 let (bez ICHS, diabetu a hypercholesterolémie) zaměstnaných ve zdravotnictví byl hodnocen vliv vitami- nu E (a dále vitaminu C a beta-karotenu) na riziko kardiovaskulárních příhod. Sledování trvalo 4 roky. Výsledky studie prokázaly, že u mužů s denním příjem vitaminu E vyšším než 60 IU je riziko kardiovaskulárních příhod signifikantně snížené. V obdobné studii (byly v ní posuzovány účinky stejných antioxidačních vitaminů) bylo vyšetřeno 87 245 sester ve věku 34 - 59 let (bez ICHS a nádorového onemocnění). I tato studie ukázala, že suplementace vitaminem E snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Obě studie (Nurses Health Study a Health Professional Follow up Study) prokázaly, že podávání vitaminu E má preventivní účinek a snižuje incidenci kardiovaskulárních onemocnění. Ve studii CHAOS, do které bylo zařazeno 2002 pacientů s koronarorgraficky prokázanou aterosklerózou, bylo zjištěno, že podávání vitaminu E v dostatečné dávce vede ke zvýšení koncentrace plazmatické tokoferolu a ke snížení výskytu kardiovaskulární smrti a rizika nefatálního akutního infarktu myokardu. Ve studii provedené ve Skotsku byla u pacientů s anginou pectoris zjištěna snížená koncentrace tokoferolu. Studie ukázala, že nedostatek antioxidačních vitaminů vede ke snížené rezistenci částic LDL vůči oxidaci. Vysoké dávky vitaminu E (a dalších antioxidačně působících vitaminů) snížily stupeň oxidovatelnosti LDL za 12 týdnů podávání. Autoři tzv. Basel Study uzavírají na základě výsledků své studie, že nízké koncentrace antioxidačních vitaminů zvyšují riziko vzniku ICHS a nádorového onemocnění. V projektu WHO MONICA byla prokázána v řadě evropských zemí souvislost mezi koncentrací vitaminu E v plazmě a počtem úmrtí na kardiovaskulární choroby. Velké klinické studie probíhající v současné době (např. studie WASC) jsou zaměřeny na další upřesnění významu tokoferolu a jiných antioxidantů pro kardiovaskulární prevenci. Obecně lze říci, že podávání vitaminu E vedlo v provedených studiích ke snížení kardiovaskulární mortality. Tento jev je pravděpodobně způsoben zvýšením koncentrace tokoferolu v částicích LDL, které jsou tak chráněny proti oxidativním změnám, vedoucím k rozvoji aterogeneze. Byly provedeny i studie, ve kterých byl prokázán vliv oxidačního stresu na zahájení apoptózy neuronů, a účinek podávání vitaminu E, který apoptóze brání. Tato zjištění jsou dokladem významu podávání vitaminu E u neurodegenerativních onemocnění.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

Při dodržení doporučeného dávkování se nežádoucí účinky nevyskytují, a pokud se objeví, jedná se převážně o gastrointestinální obtíže, únavu, slabost, vzácně o zvýšení koncentrace kreatininu.
Podání vitaminu E je kontraindikováno při přecitlivělosti na alfa-tokoferol acetát, u pacientů s vysokým rizikem tromboembolické příhody a u žen v prvním trimestru gravidity. Opatrnosti je třeba u dětí mladších 12 let a osob užívajících perorální antikoagulancia nebo kontraceptiva.

Dávkování

Dávkování přípravku Vitamin E Slovakofarma je individuální podle charakteru onemocnění. V podpůrné léčbě infertility a v indikaci prevence vývojových poruch plodu: 200 - 300 mg denně. Při poruchách menstruačního cyklu (jako doplněk vlastní hormonální léčby): 300 - 400 mg každý druhý den 5krát po sobě od 17. dne cyklu. Při poruchách menstruačního cyklu u mladých dívek ještě před zahájením hormonální léčby: zkusmo 100 mg 1- až 2krát denně 2 až 3 měsíce. Vegetativní obtíže v klimakteriu: 100 mg 3krát denně. Neurastenie: 100 mg denně. Primární svalová dystrofie: až 2 g denně. Ostatní neurologické indikace: 300 mg denně. Cévní poruchy: 100 mg denně. Endokrinologické indikace: 300 - 500 mg denně. Nutriční anémie: 300 mg denně po dobu 10 dnů. Chronické aktivní hepatitidy: 300 mg denně dlouhodobě. Parodontopatie: 200 - 300 mg denně. Induratio penis plastica: 300 - 400 mg denně po dobu několika týdnů, pak 50 mg po dobu několika měsíců. Ostatní dermatologické indikace: 100 - 200 mg denně. Svalová dystrofie a některá degenerativní onemocnění nervového systému: až 2 g denně. Revmatologické indikace: 100 - 300 mg denně po dobu několika týdnů. Jako součást antioxidační terapie: 400 mg 1- až 2krát denně. Dávkování u dětí: 5 - 10 mg denně, dávku je možno v indikovaných případech zvýšit až na 100 mg denně.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, není vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.