Fytochemikálie a jejich léčebné použití

Fytochemikálie a jejich léčebné použití Rostliny jsou zdrojem velmi širokého spektra nízko- i vysokomolekulárních sloučenin nazývaných fytochemikálie. Patří mezi ně mnoho chemicky velmi rozličných skupin, např. alkaloidy, fenolické kyseliny, flavonoidy, terpenoidy, fytosteroly a další. Celkem bylo dosud identifikováno asi 12 000 fytochemikálií, které ještě zdaleka nebyly popsány, pokud jde o jejich fyziologické a farmakologické účinky.
Mnoho rostlin produkuje ve svém sekundárním metabolismu látky, které jsou pro člověka a ostatní organismy toxické. Některé toxické účinky fytochemikálií mají svůj účel v ochraně rostlin před škůdci z oblasti virů, bakterií, plísní, hmyzu, případně vyšších organismů. Velmi charakteristickým rysem mnoha skupin je vytváření konjugátů fytochemikálií s cukry s jejich následnou sekvestrací do speciálních vakuol. Vedle ochranné funkce fytochemikálií pro rostlinu, která je vytváří, mají také úlohu účelných krycích pigmentů, atraktantů pro organismy, které umožňují oplodnění květů a rozšíření semen. Vzhledem k obsahu mnohdy velmi účinných fytochemikálií je většina divokých rostlin nepoživatelná nebo toxická pro člověka. Na chuťové nepoživatelnosti rostlin pro vyšší živočichy se podílí zejména skupina polyfenolických sloučenin, taninu, alkaloidů a některých steroidních glykosidů. Z obrovského množství rostlin je pouze několik set pravidelně využíváno k výživě člověka. Některé glykoalkaloidy jsou obsaženy ve vysoké koncentraci pouze v nezralých plodech. Sem patří například glykoalkaloidy z nadzemní části brambor a zelených rajských jablek a cyanogeny z kasavy. Jiné fytochemikálie mají naopak prokazatelný účinek na snížení výskytu nádorů, aterosklerózy a chronických degenerativních chorob. Mezi tyto skupiny fytochemikálií patří flavonoly, metabolity cysteinsulfoxidů z česneku a česnekovitých rostlin, a fytosteroly omezující absorpci cholesterolu z živočišných produktů. Fytoestrogenům se připisují příznivé účinky ve smyslu snížení výskytu karcinomu endokrinně dependentních tkání, především karcinomu mammy a karcinomu prostaty. Zvýšený příjem fytoestrogenů obsažených v některých rostlinách v Jižní Americe, dále z některých typů bobů a nadměrný přívod fytoestrogenů ze sójových produktů u mladých dívek může způsobit podle nejnovějších studií předčasnou pubertu. Tento fenomén je pozorován zejména v oblastech Jižní Ameriky, ve kterých je běžný zvýšený přívod fytoestrogenů rostlinnou potravou. Již dlouho jsou známé glucosinoláty, nacházející se v křížatých rostlinách obsahujících efektivní strumigeny. Jiná skupina glucosinolátů, například glucoiberin, má stimulační a indukční účinek na enzymatické systémy, které jsou schopny detoxikovat i velmi intenzivní karcinogeny.
Epidemiologické studie prokazují, že vysoký příjem flavonolových derivátů, zejména derivátů typu quercetinu, snižuje incidenci ischemické choroby srdeční. V experimentu mají tyto látky silný antioxidační specifický účinek na ochranu nízkodenzitních lipoproteinů (LDL) proti oxidativnímu poškození in vivo i in vitro. Známými inhibitory buněčné proliferace jsou quercetin, campferol, genistein nebo daidzen. Antimetastatický účinek v modelech na experimentálních zvířatech byl jasně prokázán u tangeretinu, katechinu, retinosidu. Není bez zajímavosti, že nejúčinnější cytostatika, antibiotika a mnoho psychoaktivních látek jsou původně ze skupin fytochemikálií a některé z nich byly později připraveny synteticky nebo jako deriváty původní účinné látky. Z tohoto hlediska je z dosud poznaných 12 000 fytochemikálií využíván jen zcela nepatrný zlomek.
Velký zájem v poslední době vzbuzují fytochemikálie, které jsou schopné regulovat apoptózu. Látky typu fytochemikálií se supresivním účinkem potlačují kancerogenezi v experimentálních modelech. Klasickým příkladem je supresivní účinek benzylisothiocyanátu, který vzniká enzymatickým štěpením glukotropaeolinu a glukocynolátu, obsažených v zelí, kapustě a řeřiše. Molekulární mechanismus tohoto typu suprese není zatím objasněn. Je známo, že fytochemikálie těchto rostlin regulují apoptózu buněk transformovaných směrem k neoplazii. Ve studiích in vitro s isothiocyanátem bylo prokázáno, že transformované neoplastické buňky jsou na tuto fytochemikálii mnohem citlivější než normální buňky.
Mezi fytochemikáliemi je celá skupina látek, které snižují poškození DNA a genotoxický účinek. Na experimentálním modelu zlatého křečka bylo prokázáno, že 4-hydroxy-3-metoxybenzaldehyd (vanilin) snižuje mutagenní účinek na ovariální buňky a podporuje reparaci DNA cestou DNA-nukleotidyltransferázy. Podobný účinek byl zjištěn již ve velmi nízkých koncentracích u čajových taninů, například epigalokatechinu.
Velmi intenzivně proliferující buňky mají mnohem větší sklon k poškození DNA než normální buňky. Faktory, které zpomalují nežádoucí nadměrnou proliferaci buněk, mohou tímto způsobem potenciálně snížit riziko jejich poškození a zlepšit podmínky pro funkci reparačních systémů. Celý proces buněčné proliferace je velmi komplexní a existuje mnoho navzájem spolupůsobících mechanismů, které regulují buněčný růst a diferenciaci. Mezi tyto systémy patří exprese onkogenů, jako jsou ras-protoonkogeny, ornitin-dekarorboxyláza, působení polyaminů a mechanismy mezibuněčných signálních látek. Exprese ras-proteinů je ovlivněna limonenem a monoterpeny, které jsou běžnou komponentou citrusových olejů. Limoneny a celá skupiny příbuzných látek snižují v experimentu výskyt transformace buněk vlivem karcinogenů, zejména 7,12-dimethylbenzantracenu. Pravděpodobným mechanismem je inhibice farnezylace P21 ras-proteinu. V této oblasti se mechanismy dotýkají celé řady látek, které inhibují syntézu cholesteru, a tím i syntézu farnesolu, geranylgeraniolu a ostatních látek isoprenoidního charakteru vznikajících jako prekursory syntézy cholesterolu. Látky typu isoprenoidů zatím neobjasněným způsobem velmi významně regulují funkci signálních proteinů. Známý a prokázaný je dosud mechanismus zakotvení těchto proteinů v buněčné membráně lipofilního charakteru právě těmito látkami isoprenoidního charakteru, které se dostávají do vnitřního prostředí jako fytochemikálie nebo vznikají endogenně na cestě biosyntézy cholesterolu.
Z tohoto hlediska jsou fytochemikálie nesmírně důležitým modelem a současně také zdrojem nových látek pro farmakoterapii.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.