Nové studie s linagliptinem: výsledky prezentované na EASD

Nové studie s linagliptinem: výsledky prezentované na EASD

Na výročním 47. kongresu Evropské asociace pro studium diabetu (EASD, Lisabon, 2011) byly prezentovány nové studie účinnosti a bezpečnosti perorálního antidiabetika linagliptinu, letos v Evropě zaregistrovaného pro terapii pacientů s diabetem 2.typu.

Linagliptin (Trajenta, Boehringer Ingelheim) patří mezi moderní antidibetika působící na tzv. inkretinovém principu (inhibitory DPP-4). Výsledky jedné ze studií, prezentované na zasedání EASD (1) ukazují, že účinnost linagliptinu je v klinických podmínkách významná a zároveň stabilní v dlouhodobém horizontu. To je důležité u chronických onemocnění, jakým je diabetes typu 2 (DM2). Data ze studie prokázala účinnost a snášenlivost linagliptinu v monoterapii, dvojkombinaci (s metforminem nebo v počáteční kombinaci s pioglitazonem) nebo trojkombinaci (s metforminem a sulfonylureou) po dobu 102 týdnů. Snížení HbA1c o 0,8 % po 24 týdnech léčby přetrvávalo po dalších 78 týdnů. Výskyt hypoglykemických epizod byl celkově nízký a tělesná hmotnost pacientů zůstala nezměněna.

V další 12týdenní studii (2) byli diabetici 2.typu randomizováni na skkupinu, v které byla podávána dávka 2,5 mg linagliptinu dvakrát denně (s cílem umožnit sladění s dávkováním metforminu dvakrát denně), nebo dávka 5 mg linagliptinu jednou denně. Výsledky ukázaly srovnatelné snížení HbA1c oproti placebu o -0,74 % a 0,80 % (z průměrné počáteční hodnoty HbA1c 8,0 %, p <0,0001).

Linagliptin se primárně vylučuje nemetabolizovaný žlučí a střevy a tak zajišťuje spolehlivé snížení HbA1c v jedné dávce u všech pacientů s DM2, a to i se zhoršující se funkcí jater nebo ledvin. Jedna síla dávky pro všechny pacienty zjednodušuje lékařům proces předepisování léku. Údaje prezentované na EASD prokázaly účinnost linagliptinu s dobrým profilem bezpečnosti a snášenlivosti v celém spektru diabetu typu 2, od nově diagnostikovaných pacientů až po ty se závažnou poruchou funkce ledvin.(3)

Důležité informace z klinických studií o linagliptinu prezentovaných na kogresu EASD

Dlouhodobá bezpečnost a účinnost DPP-4 inhibitoru linagliptinu: data z velké 2leté studie u pacientů s diabetem 2. typu (1)

Cílem této dvouleté studie bylo zhodnotit v dlouhodobém horizontu účinnost a bezpečnostní profil monoterapie, duální terapie (plus metformin nebo v počáteční kombinaci s pioglitazonem) nebo triple-terapie (plus metformin + sulfonylurea) linagliptinu v léčbě DM2 u pacientů, u nichž nebylo dosaženo dostatečné kontroly glykémie stávající terapií (N = 2121). Do tohoto otevřeného nekontrolovaného 78týdenního pokračujícího sledování byli zařazeni pacienti, kteří absolvovali jednu ze čtyř dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných 24týdenních studií fáze III.

- Významné snížení HbA1c s pomocí linagliptinu po 24 týdnech zaslepené léčby (-0,80 %) přetrvávalo po dobu dalších 78 týdnů otevřeného prodloužení studie (změna po dobu dvou let oproti výchozím hodnotám o -0,80 %).

- Léčba linagliptinem byla nadále dobře snášena i během prodlouženého období.

- Celkový výskyt hypoglykemických epizod během prodlouženého období byl obdobný u jedinců, kteří pokračovali v léčbě linagliptinem (14,60 %), a těch, kteří byli převedeni na linagliptin z placeba (13,60 %).

- Hypoglykemické příhody byly nejčastější u pacientů užívajících trojkombinaci, jejíž součástí byla sulfonylurea.

Účinnost a bezpečnost různých dávkovacích režimů linagliptinu u dospělých pacientů s neadekvátně kompenzovaným diabetem 2. typu na metforminu (2)

Cílem této 12týdenní studie bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost linagliptinu 5 mg jednou denně a 2,5 mg dvakrát denně, je-li podáván spolu s metforminem dvakrát denně (≥ 1 500 mg denně) (N = 491). - Linagliptin 2,5 mg dvakrát denně a 5 mg jednou denně významně snižuje HbA1c (-0,74 % a -0,80 % vs. placebo, obojí p <0,0001).

- Účinnost byla srovnatelná u obou režimů podávání linagliptinu, rozdíl změny HbA1c 0,06 % byl v předem definovaném rozpětí zanedbatelnosti.

- Míra nežádoucích účinků (AE) je podobná u linagliptinu 2,5 mg dvakrát denně, 5 mg jednou denně a placeba (43,0 %, 34,8 % a 38,6 %, v uvedeném pořadí). Většina nežádoucích účinků byla mírné až střední intenzity a minimum z nich bylo ve všech skupinách považováno za vztahující se k medikaci v rámci studie.

Dlouhodobá účinnost a bezpečnost linagliptinu u pacientů s diabetem 2. typu a těžkým poškozením ledvin (3)

Cílem této 52týdenní randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie bylo zhodnotit účinnost a bezpečnost linagliptinu u pacientů s diabetem 2. typu a těžkým poškozením ledvin.

- Upravená průměrná změna oproti výchozím hodnotám HbA1c v 52. týdnu byla -0,72 % (95% CI -1,03, -0,41, p <0,0001).

- Míra výskytu nežádoucích účinků (AE) a závažné nežádoucí účinky jsou podobné u linagliptinu (94,1 % a 36,8 %, v uvedeném pořadí) a PBO (92,3 % a 41,5 %).

- Funkce ledvin zůstala stabilní po celou dobu studie u obou skupin a počet úmrtí na kardiovaskulární choroby u této vysoce rizikové populace byl podobně nízký (linagliptin, n = 2 [2,9 %], PBO, n = 3 [4,6 %]).

Linagliptin zlepšuje kontrolu glykémie nezávisle na délce diabetu a inzulinové rezistenci u pacientů s diabetem 2. typu (4)

Cílem této souhrnné analýzy tří randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií fáze III bylo prověřit bezpečnost a účinnost monoterapie linagliptinem, linagliptinu přidaného k metforminu, nebo linagliptinu přidaného k metforminu + sulfonyluree u pacientů s diabetem 2. typu (N = 2258).

- Léčba linagliptinem prokázala klinicky významné snížení HbA1c o 0,7 % u pacientů s DM2 nezávisle na trvání diabetu a míře inzulínové rezistence (IR), celkový výskyt nežádoucích účinků byl srovnatelný s placebem.

- Průměrná doba trvání nemoci byla do 1 roku u 13 % pacientů, > 1-5 let u 30 % pacientů, > 5 let u 57 % pacientů.

- Celkový výskyt hypoglykemických epizod při monoterapii linagliptinem a v kombinaci s metforminem byl velmi nízký (≤ 1,0 %).

---

1. Schlosser A, Owens D, Taskinen M-R, et al. Long-term safety and efficacy of the DPP-4 inhibitor linagliptin: data from a large 2-year study in subjects with type 2 diabetes mellitus. 47th Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes. 2011;OP 43.

2. Rafeiro E, Ross SA, Meinicke T, et al. Efficacy and safety of 5 mg daily dosing regimens with linagliptin in patients with type 2 diabetes inadequately controlled on metformin. 47th Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes. 2011;Poster-831.

3. Newman J, McGill JB, Patel S, et al. Long-term efficacy and safety of linagliptin in patients with type 2 diabetes and severe renal impairment. 47th Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes. 2011;Poster-821.

4. Patel S, Weber S, Emser A, et al. Linagliptin improves glycaemic control independently of diabetes duration and insulin resistance in patients with type 2 diabetes. 47th Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes. 2011;Poster-832.

Autor

MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.