Inzulin glargin (Lantus) v léčbě diabetu 2.typu

Inzulin glargin (Lantus) v léčbě diabetu 2.typu

U diabetiků 2.typu se při nedostatečné účinnosti perorálních antidiabetik zahajuje léčba inzulinem. V září 2011 byla na konferenci Evropské asociace pro výzkum diabetu (EASD) v Lisabonu prezentována studie účinnosti a bezpečnosti dlouhodobě působícího inzulinu glargin (Lantus) u tohoto typu pacientů.

Diabetes mellitus 2. typu (DM2) se v současnosti považuje za jeden z projevů metabolického syndromu. DM2 je provázen rozvojem dlouhodobých makrovaskulárních a mikrovaskulárních komplikací a je spojeno s vyšším rizikem nádorů. Základní patogenetickou odchylkou při rozvoji diabetu 2. typu je inzulinová rezistence tkání, ale faktorem, který podmiňuje progresi glukózové intolerance k manifestaci diabetu a stojí v pozadí typického „zhoršování“ klinického obrazu diabetu 2. typu, je progresivní selhání B-buněk pankreatu. V současné době neexistuje způsob, jak postupující selhání zastavit. Proto v určité fázi, která obvykle odpovídá poklesu sekreční schopnosti B buněk pod 20 % normy, je třeba k perorálním diabetikům přidat inzulin, který je schopen udržet hladinu glykemie v požadovaném rozmezí. Léčba inzulinem se zahajuje obvykle v situaci, kdy nenení možno dosáhnout uspokojivé kompenzace diabetu perorálními antidiabetiky. K náhradě bazální sekrece inzulinu se používají středně dlouze působící humánní inzuliny a dlouze působící inzulinová analoga (detemir a glargin). Podávají se obvykle 1krát denně.

V září 2011 byly na 47. konferenci Evropské asociace pro výzkum diabetu v Lisabonu zveřejněny výsledky klinické studie, která ukázala, že zahájení léčby přípravkem Lantus (inzulin glargin v injekční formě, Sanofi) u pacientů s diabetem 2.typu vede ke zlepšení kontroly glykémie, při této léčbě dosáhne cílových hodnot více pacientů než při jiné porovnávané antidiabetické léčbě (jinými druhy inzulinu, perorálními antidiabetiky a úpravou diety). Tento účinek inzulinu glargin je doprovázen mírným zvýšením tělesné hmotnosti, které je srovnatelné s jinými typy léčby.

V této randomizované kontrolované studii trvající 24 týdnů bylo hodnoceno celkem 2 900 pacientů. V studii byl testován přípravek Lantus v porovnání s jiným typem léčby (63 % další inzuliny, 32 % perorální antidiabetika, 6 % dietní opatření). Při léčbě přípravkem Lantus dosáhlo ve srovnání s komparátory více pacientů nižších hladin HbA1c než 7 procent (58,3 % vs. 52,7 %; OR=1,27; p=0,0017). Nejvyšší procento pacientů, kteří dosáhli cílových hodnot HbA1c bylo ve skupině, která zahájila léčbu glarginem při hladině HbA1c pod 8 procent (79,8 % vs. 70,4 %, OR=1,76; p=0,0011). Starší pacienti v porovnání s mladšími při léčbě přípravkem Lantus spíše dosahovali nižších hladin HbA1c než 7 procent (P=0,0055).

Nárůst hmotnosti je obvyklý efekt zaznamenávaný při přechodu na léčbu inzulinem u diabetu 2.typu. Zvýšení tělesné hmotnosti při léčbě přípravkem Lantus bylo srovnatelné s kontrolní skupinou (průměrný přírůstek hmotnosti 2,2 kg vs. 2,1 kg), ale lišil se v závislosti na výchozí hodnotě HbA1c a věku pacienta. U pacientů s hladinou HbA1c pod 8 procent byl zaznamenán nejmenší celkový vzestup hmotnosti. Hmotnostní přírůstek se zvyšoval v závislosti na hladině HbA1c. U pacientů ve věku 65 let a starších byl zaznamenán nejmenší hmotnostní přírůstek.

Hypoglykémie (jako nežádoucí doprovodný příznak antidiabetické léčby) se vyskytovala signifikantně méně (p<0,0001) při léčbě přípravkem Lantus v porovnání s komparátory, s nejnižším výskytem u nejstarší skupiny pacientů (od 65 let výše), léčených přípravkem Lantus.

---

Leahy J. Lower weight gain and better outcomes in patients with type 2 diabetes starting insulin treatment when baseline A1C 47th Annual Meeting, European Association for the Study of Diabetes, EASD (Abstracts). Abstract 670. Lisabon, 2011.

Další informace:

Eva Chaloupková /Sanofi
602 451 561,
eva.chaloupkova@sanofi.com

Autor

MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.