Farmakoterapie obezity: metaanalýza, preskripční a OTC možnosti

Farmakoterapie obezity: metaanalýza, preskripční a OTC možnosti

Obezita představuje významný rizikový faktor pro vznik řady onemocnění. Efektivita léčby obezity je proto často diskutovaným problémem. Účinností a bezpečností jednotlivých léčiv užívaných v současnosti při terapii obezity se zabývala metaanalýza klinických studií, uveřejněná v renomovaném časopise British Medical Journal (BMJ).


Preskripční možnosti v léčbě obezity a nadváhy

Výsledky metaanalýzy studií s antiobezitiky

Autoři metaanalýzy klinických studií účinnosti farmakoterapie obezity (publikované on-line v BMJ v listopadu 2007) zařadili do své metaanalýzy celkem 30 randomizovaných dvojitě slepých, placebem kontrolovaných studií trvajících nejméně 1 rok, publikovaných v letech 2002 až 2006: 16 studií s orlistatem (n=10 631), 10 studií se sibutraminem (n=2623) a 4 studie s rimonabantem (n=6365). Analýza ukázala, že v porovnání s placebem pomáhají tato léčiva snižovat tělesnou hmotnost (při srovnatelném redukčním režimu) v této míře:

• Orlistat snižoval tělesnou hmotnost průměrně o 2.9 kg.
(V ČR je k dispozici preskripční přípravek Xenical – kapsle s obsahem 120 mg orlistatu. V USA je na trhu od února 2007 i volně prodejný orlistat v 60 mg kapslích pro názvem Alli. Výrobce /GlaxoSmithKline/ požádal v říjnu 2007 Evropskou komisi pro léčiva EMEA o povolení volného prodeje tohoto přípravku i v zemích Evropské unie.)

• Sibutramin (v ČR preskripční přípravky Meridia /Abbott/ a Lindaxa /Zentiva/) snižoval hmotnost v průměru o 4.2 kg,

• Rimonabant (v ČR preskripční přípravek Acomplia /Sanofi/) snižoval hmotnost v průměru o 4.7 kg.

Dále metaanalýza přinesla tato zjištění:

• Orlistat snižoval výskyt diabetes mellitus a přispíval k normalizaci hladiny celkového a LDL- cholesterolu, krevního tlaku a kontrole glykémie u pacientů s diabetem. Negativní stránkou je, že zvyšoval pravděpodobnost vzniku gastrointestinálních nežádoucích účinků, a mírně snižoval koncentraci HDL.

• Sibutramin zvyšoval koncentraci HDL-cholesterolu a triglyceridů, negativní stránkou bylo, že zvyšoval i riziko vzestupu hodnot krevního tlaku a riziko vzniku tachykardie.

• Rimonabant zvyšoval hladinu HDL-cholesterolu, přispíval k normalizaci hladiny triglycerisů, snižoval hodnoty krevního tlaku, a zlepšoval kontrolu glykémie u pacientů s diabetem. Zvyšoval však riziko poruch nálady (na zvýšené riziko vzniku deprese a z ní vyplývajících následků při léčbě ribonamantem upozorňuje další článek, uveřejněný souběžně v BMJ).

Autoři uzavírají metaanalýzu účinnosti antiobezitik konstatováním, že její výsledky umožňují lépe definovat dlouhodobé účinky těchto léčiv na hmotnost, metabolismus a specifikovat lépe vedlejší účinky těchto léčiv. Ukázalo se však, že téměř všechny studie účinnosti antiobezitik byly financovány farmaceutickými společnostmi, což mohlo přispívat k publikování jen takových studií, které prokázaly účinnost daného léčiva. Přesto výsledky metaanalýzy nevyznívají jednoznačně pozitivně ve smyslu univerzální použitelnosti těchto léčiv, zvláště přihlédneme-li k riziku výskytu nežádoucích účinků. Žádné z uvedených léčiv nevedlo k průměrnému snížení hmotnosti vyššímu než 5 kg (oproti placebu). Pokud jde o udržení snížené hmotnosti, zařazené studie ukázaly, že jak ve skupinách aktivně léčených, tak i ve skupinách placeba převládala po ukončení podávání léčiva/placeba tendence k návratu hmotnosti na výchozí úroveň (nejspíše v souvislosti s nedostatečně dodržovaným redukčním režimem, který tak zůstává nejvýznamnější součástí terapie obezity /nadváhy).


Mechanismus účinku antiobezitik

Výsledky metaanalýzy podporují koncepci, že jmenovaná léčiva je vhodné používat jako pomůcku usnadňující redukční režim, nikoliv jako nástroj hubnutí. Pokud jde o mechanismus účinku, orlistat (Xenical), snižuje vstřebávání tuků inhibicí střevní lipázy, sibutramin (Meridia, Lindaxa) je anorektikum (snižuje chuť k jídlu). Rimonabant (Acomplia) je antagonista kanabinoidního receptoru (CP1) v tzv. endokanabinoidním systému. Endokanabinoidní systém je přítomen v mozku a v periferních tkáních (včetně adipocytů), a ovlivňuje energetickou rovnováhu, glukózový a lipidový metabolismus a tělesnou hmotnost. V mezolimbickém systému mozku ovlivňuje příjem chuťově příjemných, sladkých nebo tučných jídel. Blokáda tohoto systému rimonabantem vede k prospěšným změnám v oblasti energetické rovnováhy.


Jak podpořit redukční režim: OTC možnosti

Základem léčby obezity a nadváhy zůstává nepochybně snížení příjmu a zvýšení výdeje energie, a to především cestou režimových opatření. Optimální je samozřejmě, když se pacient o nejvhodnějším individuálním postupu při léčbě poradí s lékařem (nejlépe na specializovaném obezitologickém pracovišti). Lékař stanoví individuálně adekvátní redukční režim a zváží vhodnost použití některého preskripčního antiobezitika. Existují ovšem i volně prodejné přípravky, které zvyšují pravděpodobnost úspěchu redukčního režimu. Především je vhodný dostatečný přísun vlákniny (omezuje pocit hladu a má i další prospěšné účinky), kterou lze dodat i formou doplňků stravy. Další možností, jak podpořit úspěch snahy o hubnutí, je použití fytofarmak, která pomáhají zvýšit účinnost redukčních režimů. Především jde o doplňky stravy s obsahem rostlinných extraktů, usnadňujících přechod na redukční režim. Například extrakt z pomeranče obsahuje synefrin, aktivující termogenezi, extrakt z grepu obsahuje enzymy podporující degradaci lipidů, výtažek ze zeleného čaje obsahuje kofein, který odstraňuje únavu a blokuje enzym fosfodiesterázu, důležitý při tvorbě a ukládání tuků (triglyceridů); artyčok zvyšuje sekreci žluči a odstraňuje nadýmání (tento typ fytofarmak reprezentují např. přípravky XL to S či řada 4.3.2.1).

Jinou koncepci podpoře hubnutí pomocí doplňků stravy představují přípravky zaměřené na snížení kalorického příjmu zvýšením pocitu sytosti. Na tomto principu je založeno působení vodní emulze palmového a ovesného oleje (tato emulze je známá pod firemním označením Olibra a je obsažena v doplňku stravy Slim Cup, jehož uvedení na trh v ČR se připravuje na počátek roku 2008). Dlouhodobá podpora pocitu sytosti může pomoci v udržování sníženého příjmu potravy a zabraňovat tak "jo-jo efektu".

(Při mimořádných situacích, kdy je vyjímečně konzumováno jídlo s vyšším obsahem tuku, může pomoci doplněk stravy s obsahem chitosanu, který snižuje vstřebávání lipidů ze stravy - např. přípravek XL to S calories control, který obsahuje také metabolicky prospěšně působící zinek a inulin.)

Volně prodejné doplňky stravy pro podporu snižování hmotnosti jsou dostupné v lékárnách. Lékaři i lékárníci je mohou doporučit jako doplnění režimových opatření při snaze o snižování nadváhy. Užívání vhodně zvolených doplňků stravy (obdobně jako aplikace uvedených léčiv) musí být doprovázeno co nejdůsledněji dodržovaným redukčním režimem; jen tak lze očekávat dosažení žádoucího efektu - hmotnostního úbytku.

----------------------
Rucker D, Padwal R, Li SK, et al. Long term pharmacotherapy for obesity and overweight: updated meta-analysis. BMJ, doi:10.1136/bmj.39385.413113.25 (published 15.11.2007) http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/bmj.39385.413113.25v1

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.