Arteriální hypertenze u nemocných s diabetes mellitus

Arteriální hypertenze u nemocných s diabetes mellitus Nemocní s diabetes mellitus (DM) umírají dvakrát častěji oproti ostatní populaci. V 80 % jsou příčinou smrti komplikace aterosklerózy, tj. ischemická choroba srdeční (ICHS) a cévní mozková příhoda (CMP). ICHS se vyskytuje u osob s DM dvakrát až čtyřikrát častěji a CMP třikrát častěji než u nediabetické populace. Má-li diabetik současně arteriální hypertenzi, stoupá riziko těchto komplikací až šestkrát, a má-li současně proteinurii, stoupá toto riziko až 35krát.
Z epidemiologických a intervenčních farmakologických studií je patrné, že intenzivní léčba arteriální hypertenze se zaměřením na prevenci nebo léčbu proteinurie je zásadní a nejúčinnější pro snížení rizika makrovaskulárních komplikací u diabetiků. Společný výskyt arteriální hypertenze (AH) a diabetes mellitus (DM) činí ve vyspělých populacích světa u 4 - 10 % a jeho četnost stoupá s věkem. Prevalence AH je u diabetiků dvakrát vyšší oproti nediabetické populaci, přičemž u diabetiků 2. typu se AH vyskytuje dvakrát častěji než u diabetiků 1. typu. V naší epidemiologické studii PILS II (Pilsen Longitudinal Study II) mělo hypertenzi 70 % diabetiků plzeňské populace ve věku 35 - 65 let. Hypertenze byla diagnostikována jednak podle anamnézy (léčená hypertenze), jednak na základě dvou měření krevního tlaku (TK) v ordinaci (průměrný TK 130/85 mm Hg nebo vyšší). Vzhledem k tomu, že výskyt DM 2. typu je téměř desetkrát vyšší než DM 1. typu, je z epidemiologického hlediska závažná především kombinace DM 2. typu a AH.

Etiologie a patogeneze

Z etiopatogenetického hlediska se na vysokém riziku akcelerované aterosklerózy u diabetiků 2. typu podílí řada faktorů: inzulinová rezistence s typickou dyslipidémií - tzv. lipidovou triádou (vysoké triglyceridy, nízký HDL-cholesterol, malé denzní LDL-částice) a s vyšším TK. Nemalý podíl na vysokém riziku má zvýšený sympatický nervový tonus. Arteriální hypertenze často předchází řadu let před DM a přispívá k rozvoji glukózové intolerance. Na jejím vzniku se podílí řada mechanismů souvisejících se syndromem inzulinové rezistence (retence sodíku a jeho snížené vylučování, hyperinzulinémie jako proliferační faktor ve stěně cév, alterace renin-angiotenzinového systému aj.).
Diabetes mellitus svými komplikacemi zhoršuje AH např. rozvojem diabetické nefropatie, vznikem sklerotické stenózy renální arterie aj.

Význam správného měření krevního tlaku

Správné měření TK je u nemocných s DM velmi důležité - zvláště u diabetiků s autonomní neuropatií. Tato neuropatie způsobuje ortostatickou hypotenzi, a proto je lepší měřit krevní tlak u diabetiků buď vleže na zádech, anebo vsedě a poté vestoje po dvou minutách stání. Při zjištění ortostatického poklesu TK je vhodné podávat většinu antihypertenziv večer.
Ambulantní 24hodinové měření TK může odhalit chybění nočního poklesu TK během spánku u nemocných s DM, a z toho vyplývá, že u těchto nemocných je nutné používat antihypertenziva s dlouhodobým účinkem.
Domácí měření krevního tlaku zajistí lepší spolupráci nemocného a zlepší jeho adherenci k léčbě. Výpovědní hodnota TK naměřeného doma je větší než hodnota TK naměřená v ordinaci lékaře. K měření TK je třeba používat vhodnou velikost manžety, neboť zvláště u obézních nemocných můžeme při použití menší manžety, než jaká by odpovídala objemu paže, naměřit arteficiálně vyšší TK.
Cílovou hodnotou pro léčbu AH u nemocných s DM je klidový příležitostný TK pod 130/85 mm Hg. Pokud má diabetik proteinurii, doporučuje se snižovat jeho TK podle jeho tolerance ještě více, nejlépe pod 120/75 mm Hg. Dosažení těchto cílových hodnot TK vyžaduje většinou agresivnější individuálně zaměřenou kombinovanou terapii.

Léčba arteriální hypertenze při diabetes mellitus

Základem léčby AH při DM je nefarmakologická léčba, tj. nekouření, racionální dieta s omezením energetického příjmu u diabetiků s nadváhou či obezitou a pravidelná pohybová aktivita. Farmakologická léčba AH při DM se zahajuje brzy, neboť diabetik je osoba s vysokým rizikem a je třeba dosáhnout cílové hodnoty TK co nejdříve.

Léčba má tři důležité cíle:
- dostatečné snížení TK
- vhodná kombinace antihypertenziv, které nezhorší metabolické rizikové faktory
- současná léčba ostatních rizikových faktorů, popř. přidružených chorob, tj. snížení celkového rizika aterosklerózy a jejích komplikací

Studie United Kingdom Prospective Diabetes Study (UKPDS) je jediná velká studie, do níž bylo zařazeno více než 5 000 nemocných s DM 2. typu. Sledovala vliv intenzivnější léčby hyperglykémie a hypertenze na výskyt mikro- a makrovaskulárních komplikací a na celkovou úmrtnost i úmrtnost specifickou pro DM. Studie jasně prokázala, že nemocní léčení intenzivněji mají méně komplikací. Ovlivněním hyperglykémie došlo k významnému snížení výskytu mikroangiopatií, intenzivnější léčba hypertenze přinesla i významné snížení počtu makrovaskulárních komplikací (CMP) a snížení mortality související s DM.
V současné době volíme léky na snížení TK ze čtyř hlavních skupin antihypertenziv: diuretika, beta-blokátory, dlouhodobě působící blokátory kalciových kanálů a inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (inhibitory ACE). U všech těchto antihypertenziv byl získán dostatek údajů o tom, že snižují nejen TK, ale i výskyt fatálních a nefatálních komplikací hypertenze. Thiazidová diuretika užíváme v menších denních dávkách v kombinaci s kalium šetřícími diuretiky. Kombinace diuretik s inhibitory ACE představuje silnější antihypertenzní léčbu a tato kombinace brání vzniku hypokalémie a jiných nežádoucích účinků diuretické léčby. Při renální insuficienci indikujeme spíše kličková diuretika, a své místo v léčbě AH u diabetiků má i metabolicky neutrální diuretikum indapamid, který ovšem v dlouhodobé léčbě vede k nežádoucí hypokalémii.
Z beta-blokátorů upřednostňujeme dlouhodobě působící kardioselektivní beta-blokátory, které indikujeme hlavně u nemocných se současným výskytem ICHS a u nemocných se zvýšenou aktivitou sympatického nervového systému (tj. u nemocných se sklonem k tachykardii). Kombinaci beta-blokátorů s inhibitory ACE považujeme za velmi kardioprotektivní, podobně jako kombinaci beta-blokátorů s dihydropyridinovými blokátory kalciových kanálů.
Dlouhodobě působící blokátory kalciových kanálů dihydropyridinového typu patří k nejúčinnějším antihypertenzivům. Jejich kombinace s inhibitory ACE zvýší jejich nefroprotektivní a kardioprotektivní účinek, jak prokázala studie Fosinopril versus Amlodipine Cardiovascular Events Randomized Trial (FACET-21). Blokátory kalciových kanálů typu verapamilu a diltiazemu jsou vhodnými metabolicky neutrálními antihypertenzivy, jejichž kombinace s inhibitory ACE zvýší nefroprotektivitu i kardioprotektivitu léčby. Inhibitory ACE upřednostňujeme především u nemocných s projevy počínající nefropatie (již ve stadiu mikroalbuminurie). Jejich působení na endotelovou dysfunkci, jejímž projevem je právě mikroalbuminurie, antiproliferativní a antisklerotické působení, zajišťuje komplexní účinek na vysoké riziko mikro- a makrovaskulárních komplikací u nemocných s DM a AH. Proto někteří autoři uznávají inhibitory ACE jako léky 1. volby pro nemocné s DM a AH. Studie HOPE (The Heart Outcomes Prevention Evaluation) dokonce prokázala kardioprotektivitu inhibitorů ACE u osob s vysokým rizikem bez AH. Ramipril v dávce 10 mg denně zabránil významně vzniku nového DM, což ukázala dříve i studie CAPPP, kde captopril snížil výskyt DM u pacientů s esenciální hypertenzí. Podle výsledků dalších v současné době probíhajících studií se možná indikace inhibitorů ACE v krátké budoucnosti rozšíří. V každém případě by neměly chybět do kombinované terapie AH u nemocných s DM. Do kombinační terapie AH u nemocných s DM můžeme přidat další antihypertenziva (alfa-blokátory, přímá vazodilatancia a novou generaci centrálních sympatomimetických léků - inhibitory imidazolinových receptorů typu rilmenidinu a moxonidinu).
Kombinace diabetes mellitus a hypertenze je velmi riziková pro předčasný rozvoj aterosklerózy a jejích komplikací i dalších diabetických cévních komplikací. Léčba hypertenze je v ovlivnění tohoto vysokého rizika prvořadá. Kombinaci antihypertenziv je nutno volit u daného nemocného podle jeho individuálního rizikového profilu a podle přidružených nemocí. U diabetiků je však třeba věnovat se i ostatním rizikovým faktorům - především hyperglykémii, dyslipidémii a obezitě -, abychom komplexně snížili vysoké riziko, jemuž jsou tito nemocní vystaveni.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.